Březen 2018

František Roubík: 100 let od narození

4. března 2018 v 21:31 | Š. Papáček, Ph.D. a Frant. Roubík ml. |  Šachové legendy
V tomto měsíci březnu by se dožil 100 let dlouholetý předseda šachového oddílu TJ Jiskra Třeboň, pan František Roubík. Narodil se 17. 03. 1918 v Kojákovicích a zemřel 19. 02. 2001 v Třeboni. S manželkou Vlastou, roz. Sokolíkovou (1930-2003), měli syna Františka a dceru Ilonu. Měl významnou pozici v oděvním závodě Otavan Třeboň a i díky němu jsme jistou dobu měli hrací místnost v "síni tradic" n.p. Otavan.
Pan Roubík měl velmi dobré šachové základy, které získal v Baťových závodech ve Zlíně (mj. i od pražského mistra Bedřicha Thelena). Hrál aktivně a aktivní hře učil i své mladší spoluhráče. S nimi nejen rád hrával, ale také je obětavě vozil ve svém růžovém autě značky Wartburg na zápasy, turnaje a tréninky.
Čest jeho památce.


V pozici na dolním diagram byl pan Roubík hrající bílými figurami na tahu a svého o 45 let mladšího protihráče (ŠP) překvapil tvrdým taktickým úderem. Dokážete ho najít?

Tah bílého Jxe5 vyvedl černého z omylu: vazba bílého jezdce Jf3 byla jen zdánlivá, po braní dámy (Sxd1) bílý dosáhne převahu. Jak? Chcete si vše proanalyzovat se zkušeným hráčem? Přijďte mezi nás! Scházíme se v pátek od 17 hod. v klubu důchodců naproti městské knihovně.