Memoriál třeboňských šachistů

5. prosince 2017 v 10:14 | ŠP |  Zprávy z turnajů
Šachy se hrají v Třeboni již dlouho, ale šachový oddíl vznikl nebo byl obnoven až v roce 1976. Pamětníci (Pepík Rajnoch a já) si pamatují "přípravný" zápas před zahájením první sezóny v okresním přeboru družstev, který sehrálo družstvo Třeboně s výběrem Lomnice v hospodě Na rychtě v Lomnici nad Lužnicí. Od té doby prošlo oddílem mnoho vynikajících osobností a někteří z nich nás již předešli v cestě na věčnost. Tři šachisté zemřeli přímo v souvislosti se svou milovanou hrou, jeden z nich, pan Karel Hruška, přímo nad šachovnicí. I na ně bychom chtěli vzpomenout při přátelském zápase na osmi šachovnicích v sobotu 16. 12. 2017.

Snad se nám je podaří uctít dobrou hrou a např. bychom mohli rozehrát jejich oblíbená zahájení. Pro tento zápas jsme od Města Třeboň dostali 4 intarsované šachovnice a krásné figurky stauntonky. Pro zvěčnění památky čtyř našich bývalých členů (jmenovitě to budou: Karel Hruška, František Roubík, Vladimír Bosák a Karel Hitzger) bude na zadní straně šachovnic umístěna fotografie a stručný životopis jednoho každého z nich. Na zápas bude volný přístup a ve vedlejší místnosti si budou moci zájemci zahrát meyi sebou, popř. simultánku s některým členem oddílu.

Na dolní fotce je pan František Roubík, dlouholetý předseda oddílu (asi 1976-1980). Narodil se 17.03.1918 v Kojákovicích, zemřel 19.02.2001 v Třeboni. Jeho manželka Vlasta, roz. Sokolíková (svatba byla 05.06.1948) se narodila 26.01.1930 v také Kojákovicích a zemřela 16.04. 2003 v Třeboni. Měli spolu syna Františka (nar: 31.12.1951) a dceru Ilonu (nar: 17.09.1958). Pan Roubík měl velmi dobré šachové základy (během 2. sv. války působil v Baťových závodech ve Zlíně, kde jej trénoval pražský mistr Bedřich Thelen), hrál útočně a jeho oblíbeným zahájením černými byla... Francouzská! Byl to on, kdo mne vtáhl do šachového světa. Vozil mne v růžovém Wartburgu na zápasy, na tréninky na Tyršák (v létě do Besedy) a pak i na zápasy po Jindřichohradeckém okrese. Jeho radu: "Vždy před svým tahem se musíš ptát: Může mi soupeř něco brát, může mi dáti šach?", nikdy nezapomenu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama