Prosinec 2016

Report ze šachových akcí ve 3. třetině roku 2016

7. prosince 2016 v 21:01 | Š. Papáček |  Zprávy z turnajů
V září proběhla nejdříve losovací schůze a pak se rozběhly soutěže družstev. Družstvu Jiskra Třeboň se daří, po 4. kole má plný počet bodů a hodně elánu. Podrobnosti viz tabulka:

Ve 4. kole jsme porazili 5:3 Spartak Soběslav, loňského účastníka 1. divize. Bylo to po napínavém boji (až na rychlou remízu na 4. šachovnici). Zajímavá partie se odehrála na první desce. Š. Papáček chtěl svého soupeře, Martina Janovského, který mj. v minulosti za Třeboň hostoval, porazit v útočném stylu (předcházející partii, asi před pěti lety, totiž po dlouhé poziční bitvě nakonec jen remizoval). Odehrálo se 17 tahů a černý právě svým jezdcem napadl pěšce na d3. Co má dělat bílý? Jeho figurky jsou soustředěny k útoku. Má bílý ztrácet čas obranou jednoho pěšáka? Vždyť v šachách jsou ztráty povoleny a nakonec vítězí ten, kdo ohrozí a pak zajme krále protivníka. Čtenáři prozradím, že partie trvala již jen 5 tahů. Najdete způsob jakým lze prolomit zdánlivě pevnou pozici černého?


Správnou odpověď se můžete dozvědět na pátečních trénincích v klubu důchodců naproti knihovně.

Následuje stručný report z turnajů:

17.11.2016
17. listopad je státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii.
V Č. BUDĚJOVICÍCH SE TEN DEN BOJUJE ZA ŠACHOVNICEMI! Hraje se Memoriál Františka Černíka, který má statut přeboru Jihočeského kraje v bleskovém šachu. Pořadatelem byl letos šachový oddíl ŠA VŠTE České Budějovice a hrálo se v menze Vysoké školy technické a ekonomické na Okružní ulici v ČB.
Výsledky turnaje, viz http://chess-results.com/tnr248846.aspx?lan=5&art=1&fed=CZE&wi=821.
Umístění našich borců: 2. Š.Papáček 9/11, 10., 12. a 13. místo získali K.Sýkora, V.Trčka a T.Dufek, všichni s 5.5 body. Kdyby se sčítaly body 4 hráčů pro celkové pořadí družstev, tak bychom zvítězili! Za námi by skončilo ligové družstvo Prachatic a bronz by odnesli Hraničáři z Horní Stropnice...6.11.2016
Vyšší Brod, mezinárodní rapid turnaj, velmi hezké prostředí s štědrý sponzor, majitel Penzionu Inge (ubytovna Pod hrází). Výsledky dospělí: 2. místo Š.Papáček 6/7. Pavel Dvořák a Tomáš Dufek hráli také dobře a odnesli si hezké ceny.
Mládež: 2. místo A. M. Papáček 5/7. Kdyby hrál Aleš odvážněji s pozdějším vítězem (z rakouského Bad Leonfelden) a ve vyhrané partii hledal mat a ne věčný šach, tak asi v turnaji zvítězil...Waldviertler Blitzmeisterschaft, 3.9.2016, Eisgarn, Rakousko
Dieter Maister (11,5/13) holt sich vor FM DI Stepan Papacek (11,0), Petr Loskot und FM Gregor Kleiser (beide je 9,0)

Das Foto zeigt von links sitzend: Gerald Goigitzer, Ales Manuel Papacek, Simon Maister, Wolfgang Orsario, Petr Loskot, FM Stepan Papacek. Stehend: Kurt Goigitzer, Franz Felsner, Manfred Paulin, Patrick Schuh, Hubert Prinz, Nikolaus Prinz, Hans Drescher, Dieter Maister, Rudolf Rausch, Maximilian Katzenschlager, Leander Handlgruber, FM Gregor Kleiser, Gerhard Rabl, Johann Felsner, Wolfgang Schneider, Josef Weissenböck und Ernst Pollak.

A nakonec obrázek z návštěvy starých známých v klubu Barcelona (tam se hrál velký turnaj v roce 1929 u příležitosti světové výstavy - vyhrál J. Raul Capablanca a S. Tartakower tam vymyslel Katalánku a paní Věře Menčíkové prý říkal una hembra fuerte...). BTW, slečna vedle mne je Anežka a nad pozicí (a nad plechovkou piva z Krušovic) se zamýšlí prezident klubu Angel Monclús.