Červenec 2016

ŠAChTA v Třeboni ? Ano SAChTA !!!

20. července 2016 v 12:27 | ŠP |  Zprávy z turnajů
Další prázdninová škola šachu v Třeboni se plánuje na druhý srpnový týden (od 8.8. do 11.8.2016). Pro školu se ujal název ŠAChTA nebo SAChTA (Summer-Štěpán´s Advanced Chess Training Academy). Ilustrační foto je z roku 2010, kdy proběhla podruhé. Od pondělí do čtvrtka probíhá kurs či dílna-workshop skládající se ze čtyř samostatných jednotek či modulů. Je možné se zúčastnit jen určitý den a jiný vynechat bez většího rizika ztráty souvislostí (účastníci, kteří se budou chtít zúčastnit celého kursu však budou přijímáni přednostně). Každá jednotlivá dílna proběhne dopoledne, pravděpodobně od 8:30 do 11:15. Denně tak žáci absolvují 3 vyučovací hodiny po 45 minutách a 2 přestávky - budu klást důraz na disciplínu a pořádek, budu přísný, ale spravedlivý... Po skončení dopoledního programu a podle zájmu účastníků (a jejich rodičů) bych ještě dokázal zařídit společný oběd ve veřejném stravovacím zařízení (školní jídelna anebo restaurace...) a odpolední program, při kterém by mi pomáhaly mé děti (Aleš a Lupita). Ten buď volný formou sportování na koupališti Ostende (jsou tam kromě lodiček, šlapadel, ping-pongu, trampolíny a tenisových kurtů, mj. i plážové šachy), popř. organizovaný - např. cesta kolem Světa za 3 hodiny (12 km), výlet na kole k největšímu rybníku v okolí (k Rožmberku), anebo výlet ke Staňkovskému rybníku, popř. i dále (to bych ale asi požadoval pomoc rodičů). Dále je možná návštěva třeboňského zámku, kláštera, hrobky rodu Schwarzenberků, anebo při horším počasí bychom mohli využít služeb wellness centra Aquaviva v Lázních Aurora.

Toto je první oznámení - FIRST CALL. Po přihlášení zájemce se domluvíme na dalším (zda je přijat - místo je pro 5-6 dětí, jak uhradit kursovné, apod.). Místnost kde bude škola-workshop probíhat se po dobrých zkušenostech z minulých let nebude měnit, tedy opět jako vloni v klubovně sportovních rybářů v přízemí paneláku v ulici Táboritská, č.p. 1100, Třeboň (viz první foto, souřadnice: https://www.google.cz/maps/place/T%C3%A1boritsk%C3%A1+1100,+T%C5%99ebo%C5%88+II,+379+01+T%C5%99ebo%C5%88/@49.0117644,14.7535839,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x477335b43957c329:0x99fac16e4ecda088!8m2!3d49.0117609!4d14.7557726). Výhodou této lokality je to, že bydlím hned vedle, Táboritská, č.p. 1101. Přebírání a odevzdávání dětí vyřešíme individuálně. Případné ubytování v Třeboni si každý shání sám, ale mohu pomoci radou, popř. si vzít omezený počet šachistů k sobě domů :-) Oficiálním organizátorem akce je můj mateřský oddíl, TJ Jiskra Třeboň.

Na závěr kursu bude navíc připravena tradiční praktická zkouška! V pátek 12.8. dopoledne (přihlášky do 9:30) proběhne buď v DDM Třeboň anebo na Ostende turnaj v rapidu: Open o Pohár šampaňského. Bude se hrát švýcarským systémem na 5 kol, starší i mladší mládež v jedné skupině, ale ceny budou dle kategorií (děti do deseti let, do 15-i let, do 18-i). Další turnaj pro mládež bez ohledu na věk, tzv. ROCh Cup, proběhne na Ostende v sobotu 20.8. ve 2 hod. odpoledne (poslední dolní foto je z turnaje, který proběhl na Ostende v roce 2011).SAChTA, August 8th -11th: Program

20. července 2016 v 9:27 | ŠP |  Metodika tréninku
Summer-Štěpán's Advanced Chess Training Academy 2016: Program
Program kursu ŠAChTA se odvíjí od jeho cílů. Ty jsou jednak
  • poodhalit dětem (i rodičům) krásu a taje šachu, a jednak
  • naučit děti samostatně pracovat na svém (šachovém) zdokonalování.
Jde tedy o to, aby si děti po úvodním zaujetí pro věc uvědomily, že za své budoucí úspěchy či neúspěchy, radost či zklamání odpovídají nejvíce samy. K naplnění tohoto cíle chceme použít prostředky obvyklé při výuce ve škole, tj. tabule, PC, dataprojektor, internet a interaktivní software. Vše ale bude citlivě váženo konkrétními podmínkami a konkrétními osůbkami, které se školy SAChTA zůčastní. Výhodou oproti většině škol pak bude omezený počet žáků (max. 6) a individuální a přátelský přístup lektora :)

  • Dalším (vedlejším) produktem kursu bude to, že se děti naučí systematické práci.
Jak? Tím že se budeme snažit vše dokumentovat, zaznamenávat a vyhodnocovat. Pro děti budou připraveny desky se sešity a popř. i jiný tréninkový materiál, který pak mohou využívat i po skončení kursu (kéž by :-). Tato snaha o výuku k samostatnosti, cílevědomosti a o využívání "pokročilejších metod šachového tréninku" (Advanced Chess Training) je mj. vedena touhou umožnit dětem šachový růst i v odlehlých, či šachově vyprahlých místech, kde se široko daleko nenachází vhodný šachový trenér a mnohdy ani hráč.

Mou ideou je toto: Roli trenéra, kouče či partnera při trénování může převzít poučený rodič.

Ovšemže je občasný dohled zkušeného trenéra prospěšný. To je však možné domluvit individuálně -v případě oboustranné důvěry- tj. lze realizovat periodické setkávání na internetu i během roku (např. v měsíčních intervalech), za účelem sledování šachových pokroků, analýzy sehraných partií, či za účelem jistých speciálních tréninků.


Traxlerův memoriál a Gambit Petra Voka

11. července 2016 v 15:43 | ŠP |  Zprávy z turnajů
V tomto reportu uvedu výsledky dvou červnových turnajů, které teprve proběhnou - vše s cílem přitáhnout pozornost třeboňské veřejnosti k šachové hře.
Také letos se první červnovou sobotu hrál ve Veselí nad Lužnicí Memoriál P. Karla Traxlera (9. ročník), ve kterém hráli i 4 členové š. o. Jiskra Třeboň (všichni byli s výsledkem velmi spokojeni, blíže viz http://veselskysach.iplace.cz/). Dalším pěkným počinem byl v neděli 12.6.2016 v Českém Krumlově již 26. ročník bleskového turnaje dvojic pod názvem Gambit Petra Voka. Opět se sešel výkvět kraje (mj. i 5 nositelů titulu "mistr FIDE" a asi poprvé zde byly 2 třeboňské dvojice) a opět všechny přivítal sám vladař domu rožmberského, Petr Vok. V přátelském prostředí propukly ostré boje a naši zástupci nakonec obsadili prvá místa (Petr Šimek-Š. Papáček odpředu a Tomáš Dufek-Aleš Papáček odzadu :).

O pohár tří ředitelů 2016 a jiné

11. července 2016 v 15:32 | ŠP |  Zprávy z turnajů

Pátek 17.6. byl vyhrazen pro již tradiční (1. ročník byl v roce 2010) šachový turnaj mládeže O pohár tří ředitelů, který se hrál v krásném prostředí DDM v Třeboni, viz přiložené fotografie. Turnaj podpořili svou účastí nejen žáci, ale i někteří rodiče a jako obvykle i 3 ředitelé (1. ZŠ, Gymnázia a DDM) - proto ten název. V pěti kolech si 10 dětí (většinou ze šachových kroužků při Gymnáziu a DDM) změřilo své síly a pohár pro celkového vítěze si nakonec odnesl Aleš Papáček. V kategorii mladší žáci vyhrál Daniel Pražák. Za zmínku stojí i bojovný výkon dvou děvčat, A. Máchové a Sofie Jarosh. Diplomy a drobné věcné (některé i jedlé) ceny dětem předal Mgr. Ivan Rokos, ředitel 1. ZŠ Třeboň. Za bezchybné řízení a nasazování dvojic ve švýcarském systému patří velký dík Mgr. Martinu Rosochovi. Ilka Pešíčková byla další dobrou duší, bez které by to nebylo tak příjemné a sladké (sponzorsování čokolád). Byli ale i jiní, kdo se na organizaci a průběhu turnaje podíleli, moc děkujeme a prosíme o zachování přízně (děti vyjádřily přání hrát podobné turnaje častěji, takže v září v DDM na shledanou).


A na co se můžeme těšit o prázdninách? Opět chystáme tradiční ROCh Cup (Rapid Ostende Chess) - pravděpodobně v sobotu 20.8., v případě zájmu i letní šachovou akademii SAChTA (8.-11.8., s open turnajem pro mládež 12.8.). V září pak chceme připravit turnaj šesti resp. sedmi družstev na venkovních šachovnicích s velkými figurkami - pravděpodobně současně s nějakou akcí organizovanou Městem Třeboň. V rámci rožmberských oslav pak máme rozjednaný zápas Rožmberkové (Třeboň a J.Hradec) vs. husité (ze Sokola Tábor).