Červenec 2015

Šachové léto v Třeboni a okolí

27. července 2015 v 11:40 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů

Ne všichni (tak jako někteří studenti) odkládají se závěrem školního roku hluboko do skříně se svými učebnicemi i svůj mozek. O šachistech to platí bez vyjímky. Uvedu pár příkladů.

Ještě v červnu (v pátek 12.6. odpoledne) proběhl tradiční šachový turnaj mládeže do patnácti let. V krásném prostředí Domu dětí a mládeže si mladí šachisté zahráli O pohár tří ředitelů a o drobné věcné (některé i jedlé) dary od štědrých sponzorů, které dětem předal Mgr. Ivan Rokos.Turnaj podpořili ředitelé 1. ZŠ Sokolská, Gymnázia a DDM, proto ten název.

Příjemným šachovým počinem byl výjezdní bleskový turnaj šesti členů základního kádru š.o. Jiskra Třeboň, které proběhlo v Mláce v pátek 10.7. Děkujeme Václavu Trčkovi za skvělou organizaci. Z turnaje se pravděpodobně vyvine Grand Prix Open TLM (Třeboň-Lišov-Mláka). Další informace zde na tomto blogu http://sachi-trebon.blog.cz/.

V polovině července jsme se (Aleš a já) ještě zúčastnili krásného tábora v Novém městě u Jáchymova pořádaného š.o. Spartak Chodov. Perfektní dokumentace (komentář a více než 100 fotografií ke každému dni) se nachází na webových stránkách tohoto malého oddílu s velkými úspěchy při práci s mládeží, viz http://www.sachychodov.cz/. Myslím, že se asi inspirujeme...

Přecházíme teď do blízké budoucnosti: V pátek 31.7. od 16 do 19 hod., proběhne v letní hospůdce na koupališti Ostende u hrobky rodiny Schwarzenberků další ročník tradičního ROCh Cupu (Rapid Ostende Chess), viz minulé ročníky, např. http://sachi-trebon.blog.cz/1307. Tato akce se v minulém roce stala přípravou pro zkušenější hráče převážně z š.o. Jiskra (a pro hostující borce) pro nadcházející sezónu, tj. zejména pro přebor Jihočeského kraje osmičlenných družstev. Nechceme se ale uzavírat, a tak i méně zkušení hráči, nejlépe z řad mládeže, se mohou přijít podívat, popř. při projevení vážného zájmu (A PŘEDCHOZÍ PŘIHLÁŠCE PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO BLOGU) si i zahrát.

V případě zájmu dostatečného počtu motivovaných jedinců (3-5) pak můžeme navázat na tradici několikadenních kurzů (workshopů-dílen), tzv. SAChTA (http://sachi-trebon.blog.cz/1206/summer-advanced-chess-training-academy-4th-edition-trebon-2012). Na své by si tak mohli přijít ti, co chtějí do tajů šachu proniknout hlouběji a přitom se zlepšit třeba i v angličtině (popř. ve španělštině či ruštině). Tentokrát by ŠACHTA byla víkendová a začala by poslední pátek před prázdninami, tj. v pátek 28.8. Idea spojit konec prázdnin s výukou královské hry a relaxem v Třeboni u rybníka Svět je určena pro celé rodiny, organizační tým by jim usnadnil shánění ubytování a popř. nabídl i doplňkový program. Doufáme, že akce by mohla mít delší trvání. Informace opět zde na tomto blogu (v budoucnosti snad i na webu oddílu).

Nakonec léta (v září) pak připravujeme ve spolupráci s Městem Třeboň zajímavou akci pro širší veřejnost: Turnaj sedmi statečných družstev na šachovnicích s velkými figurkami - jako součást Jihočeského festivalu zdraví. Bližší informace v srpnu. Stay tuned!

Následují fotky ze šachového tábora pořádaného š.k. Chodov v Novém Městě u Jáchymova:
Po ranní rozcvičce jsme se kromě šachů mj. učili jak nejrychleji udeřit hřebík na hlavičku :)
Některé děti vypadají jakoby se jim rozhýbání těla nelíbilo, ale nyní na Marcelovy rozcvičky vzpomínají a těší se na příští rok :)
Vyřešite to rychleji než děti ze třetí skupiny? V pozice vlevo jde o mat, napravo o taktické téma "křížová vazba". Respuesta a la posicion con la nena guera: Dama da jaque y remata el Caballero! A la derecha miran si encuentran la jugada con la que Dama se mueve al ladu de su pareja real, con el proposito de comerse sea al alfil o la dama de su adversario.