Leden 2013

Jihočeské krajské kolo Přeboru škol

30. ledna 2013 v 18:25 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů

29.1.2013, asi 2 pm: Aleš Papáček za dozoru Jana Rešla trápí J. Bauera z Borku u ČB, 5.kolo KP škol

V ČB proběhlo v úterý 29. 1. 2013 krajské kolo Přeboru škol čtyřčlenných družstev pro rok 2013. Do hezkého prostředí nové budovy Filosofické fakulty v areálu Jihočeské univerzity na Branišovské přijelo asi 200 borců reprezentujících bezmála 50 škol. Jednoduchá statistika nám sdělí toto: 20 družstev bylo z ČB, 10 z Tábora, po čtyřech z Prachatic a z Třeboně, 3 z Veselí, 2 z Trhových Svin a Č. Krumlova a po jednom z Blatné, Horní Stropnice, S. Ústí, Jistebnice a Volyně. Své role favoritů suverénně potvrdila a v jednotlivých kategoriích vyhrála družstva se zkušenými turnajovými hráči (je to možné poznat podle tzv. ELO ratingu): ZŠ a MŠ Kubatova ČB (1. -5. třída), Gymnázium PdC Tábor (6. -9. třída) a Gymnázium Prachatice (střední školy). Překvapení se stalo v kategorii 1. - 5. třída, kde získalo družstvo z Veselí nad Lužnicí 2. místo a postup na Mistrovství ČR! Je vidět že koordinovaná péče o mládež (již 3 roky tam spolupracují lidé z oddílu, školy a DDM) se dříve či později projeví i ve výsledcích.
Třeboň, jako jediný zástupce okresu J. Hradec, vyslala na Krajský přebor (KP) celkově 4 družstva. Tři družstva postavilo Gymnázium, kde kroužek existuje od roku 2007 a vede jej Mgr. Rosocha (mj. největší úspěch dosáhli borci z Gymnázia v roce 2009, kdy se jim podařilo z KP postoupit na MČR). Jedno družstvo bylo sestaveno z žáků 1. ZŠ Sokolská, kroužek tam funguje již třetí rok, ačkoliv škola vyslala své hráče na KP již počtvrté. Bohužel letos jeden zkušený hráč nemohl jet, a tak bojovali jen tři mušketýři: A. Papáček (3 body ze 6 partií), J. Rešl (3/6) a Z. Drtina (výborných 5/6). Na postup to tedy ani tentokrát nebylo, nicméně poznat se s novými kamarády a srovnat s nimi své šachové umění se ukázalo jako prospěšné. K výsledkům více na šachovém webu Jihočeského šachového svazu: http://www.jcsach.cz/archiv-zprav/prebor-skol2013.html
Průběh turnaje ukázal, že je hodně věcí k zamyšlení a hodně věcí alarmujících, a to jak na straně dětí, tak na straně dospělých organizátorů. Turnaj začal se zpožděním cca 90 minut! Tím se předpokládaný konec také posunul. Např. naše družstvo 1. ZŠ Sokolská kontumačně prohrálo poslední kolo (ale přijeli jsme domů stejně až v 17:40)… Blíže se k těmto skutečnostem vyjadřuje ředitel turnaje na klubovém webu www.qcc.cz. Další znepokojující věc byla rostoucí neschopnost dětí udržet si pozornost v průběhu partie: hráči měli k dispozici obvyklý čas na partii 25 minut (po obědě v menze JčU to bylo zkráceno na 15 minut), ale většinou vše skončilo do deseti minut, když se figurky na obou stranách střídavě ztrácely jednotahovými přehlédnutími. Některé děti pak nelenily a vrhaly se na své mobily, playstejšny či tablety… A co vedoucí družstev? Ti se někdy více, někdy méně zdařile snažili uklidňovat své nervy a emoce. Zdá se, že naše společnost vytváří dobré podmínky k tomu, aby se z malých i velkých dětí stávaly stroječky na konzum, neschopné hlubší úvahy a rozvahy… Je to těžký boj, ale není možné jej vzdát. Bylo by to zbabělé a nezodpovědné. Chtěl bych ale zakončit tento report nějakým pozitivním návrhem. Tréninky jsou dobrá věc (ať v kroužku či doma na internetu), ale určitě by bylo ještě lepší, tj. účinnější a přitažlivější, kdyby třeboňská mládež mohla hrát více turnajů. Ale kde je vzít? Nemohl by pomoci oddíl šachu TJ Jiskra Třeboň? Nemohl by se v jejich klubovně hrát aspoň jednou měsíčně turnaj v rapidu? Určitě by to oživilo i klubový život a nejzdatnější mladíci by pak mohli posílit řady oddílu a znatelně vylepšit věkový průměr! Co takhle každý druhý pátek v měsíci, Grand Prix o Pohár XY!?
S pozdravem sportu zdar a šachu zvláště
Štěpán Papáček, mistr FIDE