Prosinec 2012

Kroužek "Šachy a Angličtina" na Základní škole Sokolská Třeboň

17. prosince 2012 v 17:00 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
Základní škola Sokolská Třeboň, ve spolupráci s Ing. Štěpánem Papáčkem, mistrem šachu, nabízí svým žákům ve školním roce 2012/2013 kroužek "Šachy a Angličtina".

Kroužek je vždy ve středu od 15:00 do 16:00 hodin v počítačové učebně 1. ZŠ Třeboň (vedle ředitelny v prvním patře).

Co děláme a co k tomu potřebujeme:
  1. Využíváme všech možností počítačové místnosti! Tj. každý žák má svůj PC a vedoucí kroužku PC s dataprojektorem. Začínáme deseti až patnácti-minutovou taktickou rozcvičkou, tj. trénujeme taktiku na šachovém serveru: http://gameknot.com - tady není třeba nic stahovat, ani platit jen je dobré být registrován a pamatovat si své jméno a heslo. Při vstupu registrovaného uživatele se totiž tréninkové úsilí po každé "session" na těchto vynikajících stránkách "zhmotňuje" a trenér i rodiče pak mohou vidět jaké pokroky dělá. Na GK je možné řešit 10 taktických diagramů denně a lze tam najít i diskusi o jednotlivých tazích. Také je tam možno i hrát dlouhodobé partie, např. týden na jeden tah (vřele doporučuji) a také bleskové partie, ale to zatím nedoporučuji :)
  2. Jiný server je http://chesstempo.com/chess-tactics.html Tam je možno řešit taktiku bez omezení a jsou tam denně i 2 diagramy na koncovky. Občas mají děti problémy se zapamatováním hesla. Proto zdůrazňuji nutnost sešitu (tréninkového zápisníku).
  3. Po taktické rozcvičce následuje partie. Bud´ hrajeme turnaj anebo si každý může samostatně sehrát partii proti některému ze začínajících žáčků z USA, jejichž hra je naprogramovaná na volně stažitelném sw ICC Dasher 1.5 (http://www.chessclub.com/helpcenter/interface/sys_download.php). Kdo se bojí hrát sám, tak se připojí ke zkušenějšímu sousedovi. Trenér vše sleduje a případně na požádání poradí. Naším cílem je zase o trochu lepší výsledek na přeboru škol družstev, popř. na turnajích jednotlivců. Viz http://www.jcsach.cz/mladez20122013/souteze-jednotlivcu.html
V listopadu a prosinci jsme hráli interní (jen pro členy kroužku) turnaj. Hrálo se 6 kol, každý s každým dvakrát a výsledky jsou v tabulce:

Jméno
figuryAleš
Jan
Jirka
Zdenda
Součet
Pořadí
Alešbílé*11131.
Papáčekčerné*0112zlato
Janbílé1*01/22,52.
Rešlčerné0*111
Jirkabílé00*113.
Michalčerné01*12bronz
Zdendabílé000*04.
Drtinačerné01/20*0,5

S pozdravem Šachu zdar, ŠP

P.S.
Závěrečná statistika (30.1.2013): měli jsme 16 tréninků (z toho 6 jich vedla moje dcera Anežka) a jeden výjezd na turnaj v ČB (viz následující článek). V druhém pololetí se dá očekávat podobný scénář, avšak turnaj před koncem školního roku bude otevřený (asi opět na Ostende - s lodní dopravou).