Červen 2012

Summer Advanced Chess Training Academy, 4th edition, Trebon 2012

29. června 2012 v 0:24 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
SAChTA (Summer Advanced Chess Training Academy), Trebon 2012:

Již čtvrtá prázdninová škola šachu v Třeboni se připravuje na třetí srpnový týden (od 20.8. do 24.8.2012). Od pondělí do čtvrtka bude probíhat kurs či dílna-workshop skládající se ze čtyř samostatných jednotek (tzn. lze přijet jen na některé či některé vynechat bez rizika ztráty souvislostí). Každá jednotka proběhne dopoledne, pravděpodobně od 8:00 do 11:45. Tedy denně 4 vyučovací hodiny po 45 minutách a 3 přestávky. Podle zájmu bych ještě dokázal zařídit (v rámci nadstandardní péče o klienty :) společný oběd ve veřejném stravovacím zařízení v Lázních Aurora.

Toto je první oznámení - FIRST CALL. Po přihlášení zájemce se domluvíme na dalším, hlavně zda je přijat - místo je pro 4-5 dětí, jak uhradit kursovné, apod. Místnost kde bude škola-workshop probíhat se po dobrých zkušenostech z loňska a předloňska nebude měnit, tedy opět v klubovně sportovních rybářů v přízemí paneláku v ulici Táboritská, č.p. 1100, Třeboň. Výhodou této lokality je to, že moje rodina bydlí hned vedle, Táboritská, č.p. 1101. Přebírání a odevzdávání dětí vyřešíme individuálně. Případné ubytování v Třeboni si každý shání sám, ale mohu pomoci radou, popř. si vzít omezený počet šachistů k sobě domů :-) Oficiálním organizátorem akce je můj mateřský oddíl, SK LISA Praha, o.s.

Cíl kursu je dvojí
  1. poodhalit dětem (i rodičům) krásu a taje šachu,
  2. naučit děti samostatně pracovat na svém (nejen) šachovém zdokonalování.
K naplnění těchto cílů chceme použít mj. "up-to-date" prostředky, tj. PC, multimedia, internet a interaktivní software. Vše ale bude citlivě váženo konkrétními podmínkami a konkrétními osůbkami, které se školy SAChTA zůčastní. Dalším cílem je naučit děti systematičnosti, čili budeme se snažit vše dokumentovat, zaznamenávat a vyhodnocovat. Pro děti budou připraveny stejně jako při minulých ročnících desky se sešitem, propiskou a popř. i jiný tréninkový materiál, který pak mohou využívat i po skončení kursu.
Mrkající
Tato snaha o výuku k samostatnosti, cílevědomosti a o využívání "pokročilejších metod šachového tréninku" (Advanced Chess Training) je mj. vedena touhou umožnit šachový růst i v odlehlých, či šachově vyprahlých místech, kde se široko daleko nenachází vhodný šachový trenér. Mou ideou je toto: Roli trenéra či partnera při trénování může převzít poučený rodič. Ovšemže je občasný dohled zkušeného renéra prospěšný. To je však možné domluvit individuálně -v případě oboustranné důvěry- tj. lze realizovat periodické setkávání na internetu i během roku (např. v měsíčních intervalech), za účelem sledování šachových pokroků, analýzy sehraných partií, či za účelem jistých speciálních tréninků.
Dovolte mi ještě připodotknout, že snaha o využívání PC a internetu je také založena na představě či přesvědčení, že dnes mnoho dětí (i dospělých) tráví velkou část svého času vyhrazenému pro práci na PC neužitečně ba přímo škodlivě (např. hraním stříleček). Alespoň částečné přesměrování a následné využití tohoto časového potenciálu k rozumnější činnosti by příslušného človíčka mohlo vystřelit k výšinám (nejen šachovým)... Přitom šach resp. cizí jazyk (v případě zájmu jsem např. schopen provádět šachový výcvik v těchto jazycích: angličtina, španělština, ruština a francouzština), nemusí (a asi by ani neměl) být cílem, ale může být "jen" dobrým prostředkem k rozvoji paměti, logického myšlení a volních vlastností, např. kázně - mj. schopnosti vyhradit si např. přesný čas pro jistou aktivitu a ten pak dodržovat, cílevědomosti - schopnosti vytyčit si dlouhodobý úkol a sledovat jeho plnění, apod.
Celá akce je zamýšlena pro 4-5 dětí (a jejich rodiče resp. trenéry), v jistém smyslu je výběrová, ale nestanovuji minimální ELO, spíše půjde o přístup dětí - snahu se něco naučit. V tomto ohledu se budu spoléhat na zájem a svědectví rodiče či jiné zodpovědné osoby...

Program SAChTA (každý ze čtyř dnů bude mít své hlavní téma):
Den první: Šachy se hrají na mat!
Den druhý: Nauč se propočtu variant hrou naslepo!
Den třetí: Najdi si svůj šachový vzor (a trénuj s ním)!
Den čtvrtý: Testuj sám sebe (a dokumentuj si to)!

Takže v prvním dnu se nejdříve navzájem seznámíme, předvedeme si výukové nástroje (mj. PC, dataprojektor) a některá zajímavá šachová témata. Pak si přehrajeme některé pedagogicky důležité partie, na kterých si ukážeme platnost 4+1 šachových axiomů a dále vysvětlíme jak znalost těchto axiomů pomáhá k úspěchu v partii. 2-3 partie se děti pokusí naučit nazpaměť. Paměť je totiž třeba rozvíjet a já si podle úrovně paměťových schopností jednotlivých učedníků upravím výukový program! Závěrem si najdeme někoho na internetu (ICC, playchess.com, resp. česká Online Aréna http://www.sscr.premiumchess.net) a za případné asistence trenéra ho pěkně zmastíme...

V úterý bych chtěl dětem ukázat vynikající výukový systém založený na sw Fritz & Chesster 1, 2, 3 (pozor, v češtině je jen Šachlík 1, ale dvojka a trojka dovedou mladého hráče spolehlivě a zábavnou formou až ke II.VT). Viz např.: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3640 . Po předvedení nejlepších výukových prvků ve všech "Šachlících" (toto lze probírat s celou skupinou najednou a o příslušných tématech pak lze diskutovat), si zkusíme hru naslepo. To bude vždy hrát jeden proti "Šachlíkovi" a ostatní mohou případně napovídat...

Ve středu a ve čtvrtek, tj. ve zbývajících dvou dnech bychom se dotkli pokročilejších témat: Taktika a Strategie Post-Moderního Šachu, Jak testovat schopnost rychlého propočtu variant, Jak testovat schopnost hodnocení pozice, Proces výběru tahu (strom variant a jak po něm lézt), Výběr repertoáru zahájení s ohledem na osobnost "uživatele". Po úvodním "klasickém testu" mám v plánu účastníkům předvést, jak k šachovému tréninku může být nápomocný PC a internet. Např. na webové adrese http://chesstempo.com/ lze trénovat taktiku i koncovky zdarma a zdarma vám dělají i statistiku (tj. průběh vašeho "performance"). Podobně je tomu na http://gameknot.com, kde lze mimo jiné i hrát partie s tempem až 14 dní na tah. Nakonec na http://chess.emrald.net/ lze sice trénovat jen taktiku či propočet, ale graficky je tento web velmi zdařilý a lze se na něm snadno porovnávat s kamarády a např. trenér může snadno sledovat jak často a jak úspěšně řešíte (měřeno ne počtem bodů, ale procentem úspěšnosti).

A protože klademe důraz na to, aby si skutečně děti něco z naší školy-workshopu odnesly, tak se vždy po vyložení jistého tématu přesvědčíme jak každé dítě téma zvládlo. Tj. každý si prakticky vyzkouší řešení diagramů, hádání tahů ve vzorových partiích a popř. i hraní typových pozic. Trenér či kouč by přitom jednotlivým účastníkům kursu postupně radil či vysvětloval příslušné záležitosti.

Na závěr kursu je navíc připravena tradiční praktická zkouška! V pátek 24.8. odpoledne (přihlášky do 14:41, 1.kolo nejpozději v 15:15) proběhne na Ostende 4. ročník rapid turnaje: Open Ostende o Pohár šampaňského. Bude se hrát švýcarským systémem na 5 kol (20 minut na partii), dospělí i mládež v jedné skupině, ale ceny budou dle kategorií (děti do 12-i let, do 16-i let, dospělí).

V případě zájmu bychom mohli udělat pro sportovně založené účastníky SAChTy Super-moderní pětiboj (šachy, pinčes, chůze, pálkovaná a plavání či lodičky).
Tak to je vše, prozatím. Komentář, dotazy, resp. přihlášku na kurs e-mailem popř. přes blog: http://sachi-trebon.blog.cz/.


Mějte se co nejlépe, pěkné vysvědčení a těšíme se na Vás (Lupita, Aleš a já a možná letos přijde i nějaký pomocník) v srpnu v Třeboni.

O pohár dvou ředitelů, Ostende 2012

27. června 2012 v 0:22 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů
Dne 21.6. byl sehrán v letní hospůdce na Ostende již třetí ročník mládežnického šachového turnaje O pohár dvou ředitelů. Mezi staršími žáky zvítězil T. Tichý a mezi mladšími Jirka Michal; děti děkují všem, kteří se na této hezké akci podíleli, zvl. WSPK, Mgr. Rokosovi, Mgr. Křížovi, Mgr. Rosochovi, paní Zuzaně Dlouhé a koupališti Ostende, Tomáši Dufkovi, atd. Koncem léta dne 24. srpna na závěr letní šachové akademie (SAChTA 2012, viz zvláštní článek), sDq (si Dios quiere), nás čeká další turnaj na Ostende, také již skoro tradiční ROCh Cup (4. ročník Rapid Ostende Chess Cup) a pak se můžeme těšit na 4. ročník turnaje, který by se mohl ustálit jako pohár více než jen dvou ředitelů... Vždyť cíl máme stejný...


Aurora Trebon vs. Lillestrom

27. června 2012 v 0:04 | Štěpán Papáček |  English Corner

Dne 23.6. se hrálo na kolonádě Lázní Aurora přátelské utkání mezi šachisty z norského Lillestromu a třeboňsko-hradeckým výběrem (tzv. Aurora teamem). Norští přátelé vedení MUDr. Zdeňkem Bartoněm byli prostředím i celkovou atmosférou nadšeni a můžeme tedy očekávat zrod nové tradice...


Závěrečné úsměvy (viz výše) naznačují spokojenost...

Leč bojovalo se urputně, viz níže (foto a partie)...
2 Directors Chess Cup

12. června 2012 v 23:45 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů
Dne 21.6. nás čeká poslední šachová akce školního roku 2011/2012 : již 3. ročník turnaje O POHÁR DVOU ŘEDITELŮ = 2 Directors Chess Cup. Letáček přikládám níže. První ročník se hrál na ZŠP, 2. na 1. ZŠ a tentokrát budeme hrát na koupališti Ostende, kam můžeme jet lodí (pravděpodobně to bude sponzorský dar)... sraz ve 14.30 u přístaviště. Rodiče prosím z přirozených důvodů o doprovod, popř. o to aby děti poslali rovnou na Ostende. Jen v případě že by se po nebi honily blesky, přesunuli bychom se zpět na 1.ZŠ Pomník. Předem děkujeme za poháry od Waldviertel Sparkasse, a za věcné ceny pro účastníky (od Sparkasse a jednoho štědrého rodiče).