Květen 2012

Pocta P. Karlu Traxlerovi

26. května 2012 v 17:12 | Štěpán Papáček |  P. Karel Traxler
V předvečer 5. ročníku memoriálu P. Karla Traxlera ve Veselí (propozice jsou na http://www.jcsach.cz/archiv-zprav/memorial-k.-traxlera.html, v angličtině je připojuji níže) se konečně dostávám k publikování zápisu ze schůzky, která proběhla před rokem během 4. ročníku memoriálu PKT.

Schůzka trvala asi půlhodiny a 3 osoby (L.Sýkora, F. Korostenský a Š.P.) se radili jak nejlépe uctít památku PKT a jak propagovat jeho dílo a odkaz nejen mezi šachisty, ale také mezi místními občany - Veseláky.

Prostředky jsou tak asi 3:
  1. Pravidelný turnaj memoriál P. Karla Traxlera ve Veselí (první sobotu v červnu)
  2. Vydání souborného díla a/nebo propagační brožurky (prozatímní název: PKT - ŽIVOT, DÍLO, ODKAZ)
  3. Postavení sochy PKT
Cíl je to pěkný, ale představuje dost práce. Bod 1 se daří plnit (více-méně s úspěchem). Pro bod 3 je třeba získat podporu jak uvnitř oddílu, tak u odpovědných osob na veselské radnici a u pana faráře či pana biskupa. Na bodu 2 jsme opatrně začali pracovat, ale tuto by bylo záhodno rozdělit. Např. specifikovat kdo by si vzal tu kterou část na starost a postupně uveřejňovat (či umístňovat - lze např. omezit přístupnost veřejnosti až do té doby, kdy by se dílko dalo prezentovat např. v tištěné podobě) dílčí výsledky na web.

Struktura informací - díla o PKT (prozatímní název: PKT - ŽIVOT, DÍLO, ODKAZ) by mohla být tato:
  1. Osobní a profesní život (rodina, dětství, kněžství, abstrakt šachových aktivit, ....)
  2. PKT - publicista (povídky, eseje, nekrology, ...)
  3. PKT - hráč praktického šachu
  4. PKT - korespondenční hráč
  5. PKT - problemista
  6. Odkaz PKT (Wilkes-Barry, F.J.Prokop (Co nebylo v pravidlech, Švejk a npor. Lukáš), vzpomínky V. Paroulka)
A jak na věc, kde hledat informace? Kromě hledání v archivech a kronikách, viz např. Státní archiv Třeboň, farní kronika uložená snad v Táboře (pomůže místní kronikář pan Jelínek?), se Lád´a Sýkora seznámil s příbuzným (panem Karbanem) a ten by mohl být zdrojem i inspirací k dalšímu poznávání života a díla PKT.

Ještě jsme uvažovali zda pracovat přísně historickým stylem, či zda nezařadit i nějaká vlastní "dílka" (např. Jak PKT na tah 4.-Sc5 přišel). Určitě jsou na místě nejdříve "historické" či "sběratelské" práce a až nakonec je možné představit (např. jako zpestření bulletinu z nějakého turnaje k poctě PKT) něco "novějšího".


Tak a to je pro dnešek vše.
S úctou ŠP.

P.S.
Velmi se přimluvám, abychom ve "svatém nadšení pro šachy" ani letos nezapomenuli na osobu P. K. Traxlera, jehož tělesné ostatky odpočívají na veselském hřbitově (na náhrobku je uveden již skoro nečitelný text: "Karel Traxler, vlastenecký kněz, biskupský vikář, konsistorní rada a děkan v Dubu, velmistr českého umění šachového, narozen 17. 1. 1866, zemřel 15. 5. 1936.") , ale jehož odkaz žije a jeho duše na nás jistě shovívavě shlíží z nebeského domova...

Minimálně se nabízím, že bych v polední přestávce (např. místo oběda) vedl zájemce k hrobce rodiny Traxlerovy, zapálil svíčku a položil kytici...


For our no-czech speaking friends:

On behalf of the Chess Club Veselí nad Lužnicí, we invite you to the rapid chess tournament 5th Memorial of P. Karel Traxler (1866 - 1936)

Date & Place: Saturday June 2, A.D. 2012, Kulturní dům (small hall), Veselí nad Lužnicí, South Bohemia, CZ

Aim of the tournament: Commemoration of P. Karel Traxler, a catholic priest, who lived in Veselí nad Lužnicí and is best known for the variation named after him: 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Nf6 4.Ng5 Bc5!?

Games system: 7-round Swiss System, 25 minutes / player. The 1st round (only) starts after 4 moves written above.

Time table: 8:30 - 9:15 presentation, 9:30 opening ceremony, 9:40 - 12:30 1st - 3rd round,12:30 - 13:30 break for lunch, 13:30 - 17:45 4th - 7th round and closure ceremony

Start fee: Adults: 50,- Kč, Juniors (U16) & Seniors (up to 60): 30,- Kč.

Inscription: As soon as possible by e-mail to the tournament director: Dr. Ladislav Sýkora: l.sykora@volny.cz, or to the vice-director Miloslav Mařík: miloslav.marik@acision.com

Prizes: 1st place: 700 Kč + sponsor's gift, 2nd place: 500 Kč + gift, 3rd place: 300 Kč + gift, best women: 300 Kč + gift, best senior: 300 Kč + gift, best player under ELO 1900: 300 Kč + gift, best player under ELO 1600: 300 Kč best player under ELO 1900, following players will receive prizes until exhaustion of sponsor's gifts.

Further information with the Veselí nad Lužnicí Chess club president and tournament director: Dr. Ladislav Sýkora, phone.: +420724040059, e-mail: l.sykora@volny.cz