Říjen 2011

Aurora Cup 2011 bude!!

31. října 2011 v 23:36 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů


ŠACHY V LÁZNÍCH AURORA: 8. ročník turnaje družstev - Aurora Cup 2011
(ve třech odstavcích)

Poslední novinka (15.12.2011):
Vzhledem k rekonstrukci LA se přesouváme do Bertiných Lázní a sice do Lázeňské kavárny. Vchod je od mostku přes Zlatou stoku. Parkování u blízlkého Tyršova cvičiště (Zimní stadion). Začátek v 9:00. Srdečně zveme i diváky. Přihlášení šachisté z ligového J. Hradce a ze skoro-ligového ŠK Traxler Veselí nad Lužnicí slibují napínavé boje. V neposlední řadě budeme zvědavi na výkon šachových nadějí z Gymnázia Třeboň :-)Prolog
Jak a proč vznikla myšlenka šachových akcí v TŘEBOŇSKÝCH LÁZNÍCH AURORA ?

Šachisté, stejně jako jiní "normální" lidé, se rádi setkávají. Většinou pak měří své síly v turnajích jednotlivců či družstev. Ti méně soutěživí si pak o tajích královské hry, o jejich protagonistech anebo o tom jak učit šachové hře mladé adepty, alespoň vyprávějí.
Při zrodu dnes již tradičních Setkávání šachových mistrů v Třeboni byly důležité dvě věci: za prvé to, že existuje skupina přátel-šachistů, kteří v 80. letech minulého století společně prošli mládežnickými přebory republiky a pak většinou hráli za různá pražská mužstva ligové soutěže; a za druhé tu pak působí sympatické prostředí (genius loci) města Třeboně a Lázní Aurora (LA), které mnozí znali z dnes již legendárních turnajů "O mistra Světa" v letech 1986 a 1987... Tak se stalo, že v dušičkovém čase v roce 2002 se konalo první Setkání (úrovní ELO FIDE bodů bylo toto tzv. utkání "Sever proti Jihu" zatím nejlepší, zúčastnilo se jej 6 mistrů FIDE!!) a letos proběhne Setkání osmé (v letech 2006 a 2007 se akce nekonaly).
Myšlenka Setkávání mistrů v Třeboni je od počátku spojená s propagací šachu mezi mládeží na Vitorazku, to je hlavním posláním akce, představit špičkové šachisty nejen jako zvláštní druh lidí hrajících si s figurkami, ale také jako špičkové odborníky, vědce, bankéře, podnikatele... To se dělo v prvních ročnících pomocí specializovaných přednášek. V posledních ročnících jsme se pak zaměřili na osvětu v oblasti ŠACHY-INFORMATIKA-JAZYKY. Zda se nějaké znalosti či pozitivní modely jednání a myšlení předaly dále lze říci obtížně, nicméně podíváme-li se na aktivitu šachových kroužků na Gymnáziu a na 1.ZŠ Sokolská, tak se zdá, že některá semínka začínají klíčit :-)


Jak probíhala minulá Setkání šachových mistrů v Třeboni?

Během téměř deseti let existence turnajů a přednášek v LA Třeboň se potvrdilo, že šachy k lázeňskému prostředí patří a je o ně mezi klienty Lázní i mezi třeboňskou veřejností (jde nám především o mládé školáky a jejich rodiče) zájem. Pro ně byly mj. připraveny pravidelné přednášky o šachových legendách. Jako třešnička na dortu se jeví akce Aurora Cup, na které se již představilo několik mistrů FIDE, jeden mezinárodní mistr a jedna velmistryně. Všichni se v LA cítili dobře a jistě dobrou pověst Lázní šíří mezi svými známými... Více o minulém Setkání najde čtenář zde: http://sachi-trebon.blog.cz/1010/aurora-cup-2010-skoncil-at-zije-aurora-october-chess-fest-2011
Nemohu nepřipomenout, že podobnými motivy se řídili i v jiných lázeňských místech, viz např. slavné turnaje v Karlových Varech a Mariánských Lázní (http://en.wikipedia.org/wiki/Carlsbad_1923_chess_tournament) a z novějších příkladů připomeňme akce ve Vráži u Písku (http://www.lazne-vraz.cz/cs/fotogalerie/sachovy-duel-gm-viktor-korcnoj---gm-vlastimil-hort/208/) či velké srpnové open turnaje v Lázních Jeseník.
Jaký tedy bude 8. ročník turnaje družstev - Aurora Cup 2011 ?

To do jisté velmi vysoké míry bude záležet na podpoře kompetentních míst v Lázních Třeboň. Ale také na ochotě hráčů a příznivců šachu přispět svou troškou do mlýna. Stále není zvládnutá propagace akce v médiích, vyhledávání sponzorů (pro ceny vítězům), promyšlení doprovodných akcí (přednášek, bleskového turnaje, turnaje ve Fischer Random Chess čili Chess960), atd.
Nicméně vše je na nadějné cestě...

Prozatím zde ale končím a těším se na shledanou u šachovnice!

Štěpán Papáček, MF

P.S.
A termín akce Aurora Cup 2011 ?
Z původně říjnového-listopadového termínu jsme se přesunuli na
Prosinec: Sobota 17.12.

A místo akce Aurora Cup 2011 ?
Původně byly dvě varianty:
Zimní zahrada (viz horní fota)
a
Přednášková místnost (viz dolní foto)


Šachová simultánka proti kapitánovi reprezentace ČR

2. října 2011 v 21:31 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
Na Gymnáziu Třeboň se chystá další simultánka. Poté co se tam koncem května uskutečnila šachová exhibice s mezinárodním mistrem FIDE (ve zkratce IM) Petrem Neumanem z Plzně, se dne 8.10.2011 ve 14 hod. představí na stejném místě další IM, trenér mužského reprezentačního mužstva Michal Konopka. Kdo se s ním chce blíže seznámit, nechť navštíví stránky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_Konopka
Systém hry bude tentokrát poněkud odlišný: mistr bude hrát proti čtyřem až pěti družstvům, tj. hráči jednoho družstva hrají na jedné šachovnici a mohou se spolu radit! Po partiích bude následovat rozbor nejzajímavějších momentů. V 19 hod. pak začne krátká beseda v přednáškové místnsti Lázní Aurora. Další podrobnosti viz http://sachi-trebon.blog.cz/ a letáčky na plakátovacích plochách.