Září 2011

ŠACHY a ANGLIČTINA - 1. ZŠ Sokolská

28. září 2011 v 23:17 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
Po prázdninách se poprvé sejdeme na šachovém kroužku žáků 1. ZŠ Sokolská dne 29.9.2011. Poté kroužek ŠACHY a ANGLIČTINA poběží vždy ve čtvrtek od 14:00 hod. do 15:30 hod.
Máme zatím 5 žáků (tj. právě dostatečný zájem ze strany žáků) a místo jako vloni, tj. v počítačové učebně v 1. patře (vedle ředitelny). Každý žák bude mít opět k dispozici jedno PC s připojením na internet; učitel má PC a navíc dataprojektor. Připomínám, že kroužek je opět zařazen mezi podporované aktivity školy a práce žáků v kroužku bude hodnocena na jejich vysvědčení. Opět se pokusíme o propojení "práce" (angličtiny) a "zábavy" (šachu).

Cíl a současně důvod pro existenci kroužku je dvojí: Jako první velký ale ne nedostižný cíl jsme si vytýčili získání schopnosti porozumět mluvené a psané angličtině. Z kroužku, který povede Ing. Štěpán Papáček, Ph.D., vědecký pracovník Ústavu fyzikální biologie na Jihočeské universitě a mistr mezinárodní šachové federace (FIDE), pak může postupně vzniknout malé družstvo, které bude reprezentovat 1. ZŠ na turnajích v Jihočeském kraji i v Rakousku. Úspěšná reprezentace školy je naším druhým cílem.

Pro vstup do kroužku je nejdůležitějším předpokladem zájem a respektování kázně během hodiny. Znalost pravidel šachu není zpočátku nutná, tu lze ale snadno dosáhnout pomocí výukového programu Fritz a Šachlík (členové kroužku si jej budou moci půjčovat domů, stejně jako další díly Šachlíka - Fritz & Chesster, které jsou v angličtině).

Každá hodina bude mít 3 plus 1 = 4 části. Začne "rozcvičkou", tj. řešením diagramů na taktických šachových serverech (http://chesstempo.com, http://chess.emrald.net, resp. http://gameknot.com), přičemž na jednom lze řešit i koncovky - endgames (http://chesstempo.com/chess-endgames.html). Pak bude následovat projekce uvodní přednášky se šachovou tématikou. Přednáška bude v angličtině a na plátně přitom budeme vidět šachovnici a figurky (někdy i přednášejícího). Není třeba mít strach ani z angličtiny, ani z přílišné náročnosti šachové. Žáci budou moci na požádání přednášku zastavit a po vysvětlení problému se přednáška vždy znovu a znovu spustí - až do naprostého porozumění ze strany žáků (a to jak po stránce šachové, tak po stránce jazykové). Po této druhé-teoretické části se žáci připojí na svých PC na šachový server playchess.com, popř. http://gameknot.com/ či ICC (http://www.chessclub.com/) a budou hrát partie s hráči z celého světa. Někdy může být čekání na připojení soupeře dlouhé, a proto se naučíme hrát i proti počítači. Tomu ale dáme jméno (Scott, Andrew, Philip, Ellen, resp. Jennifer) a typické vlastnosti (jak dlouho a jak dobře hraje). Jedná se o další možnost free softwaru ICC Dasheru, což je ve skutečnosti program Crafty, který je schopen hrát vždy a všude na stejné úrovni (rating 1000, 1100, 1200 a 1400 resp. 1800 ELO bodů). ICC dasher také umožňuji následnou analýzu partie, kterou budeme důsledně využívat. Během hraní i řešení diagramů bude prostor pro dotazy (v tom tkví výhoda využití PC a internetu: trenér může simultánně radit každému svěřenci a "soupeř" přitom nebude ani rušen ani se nebude cítit podveden.
Každá hodina skončí (to je ta čtvrtá část tréninku) zkontrolováním minulého domácího úkolu (byl-li jaký) a zadáním domácího úkolu nového. Domácím úkolem bude zpravidla překlad nějakého šachového článku v angličtině, řešení diagramů s šachovými úlohami, apod.

Co se týče výukových materiálů, tak převážně využujeme mé vlastní originální video přednášky předních světových hráčů (jako jsou např. Garry Kasparov a Viktor Korčnoj) a různé přednášky volně dostupné např. na YouTube. Mezi výukovými programy (v angličtině) hraje prim Fritz & Chesster (česky se jmenuje Šachlík, ale je přeložena jen jedna ze tří částí), který si opatříme do kroužku z prostředků vybraných od žáků. Žáci tak postupně zvládnou práci s různým šachovým softwarem a se zdroji na internetu (ICC - Internet Chess Club, , http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10111941499-v-sachu/, atd) a budou tak moci trénovat i doma (se souhlasem rodičů).