Jak jsem potkal mistra světa

22. června 2011 v 10:31 | Štěpán Papáček |  Šachové legendy
V neděli 12.6.2011 jsem se chtěl podívat se svým synkem Alešem do Prahy, kde začínala akce ČEZ CHESS TROPHY 2011. První na řadu tam měl přijít nikdo menší než současný mistr světa Viswanathan Anand. Sehrál simultánku proti 26 soupeřům, 25 zvítězil a jednou prohrál. Se mnou ani s Alešem to nebylo, ten den jsme totiž splouvali Lužnici ze Suchdola do Majdaleny! Nicméně ta pražská akce, kterou navštívila mj. i řada osobností včetně prezidenta republiky, v pondělí pokračovala první partií zápasu Davida Navary se Sergejem Movsesjanem. Tam jsem již byl přítomen, viz dolní foto. Kdo je kdo rád na požádání vysvětlím :)

Vraťme se ale k mistru světa, který stejně jako prezident VK přijel bez ochranky. A propos, na adresu prezidentské návštěvy řekl toto "V Indii by kolem prezidenta bylo pět set bodyguardů, ze vzduchu by to kontroloval vrtulník, normální člověk by se k němu vůbec nedostal. Je krásné, že ve vaší zemi, přijde prezident téměř bez ochranky do sálu plného obyčejných lidí a spolu s nimi přihlíží šachovým partiím." Vishy přijel do Prahy zcela sám, bez manželky (Aruna Anand asi má jiné starosti, 9.4. se jim narodil syn) a choval se velmi mile a příjemně. Pavel Matocha na stránkách elektronického Šachového týdeníku, které vydavá občanské sdružení Pražská šachová společnost, praví o Anandovi toto: "Nestavěl si žádné podmínky ohledně simultánky (Garri Kasparov odmítá hrát v simultánce, kde by byl byť je jeden hráč s ratingem nad 2000 ELO, Viswanathan Anand se na sílu soupeřů ani nezeptal.), neměl žádná speciální přání, nic nereklamoval, na nic si nestěžoval. Nehrál si na mistra světa. On jím je."

A co k tomu mohu říci já? Viděl jsem na vlastní oči Botvinnika, Petrosjana, Smyslova, Tala (toho jsem si v Moskvě roku 1983 mj. nechal podepsat hned při dvou různých příležitostech, protože poprvé jsem si nevšiml zda má opravdu jen tři prsty na pravé ruce), Karpova i Kasparova. Ale jen s Anandem (a před dvaceti lety ve Francii i se Spasským) jsem si chvíli povídal a cítil se normálně, přirozeně. Nechal se vyfotit (děkuji fotografu Jirkovi Pošovi) a pak mi ještě podepsal svou knihu "My Best Games of Chess" a připsal do ní věnování "to Aleš Manuel" a to i s háčkem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Rosocha Martin Rosocha | 22. června 2011 v 14:55 | Reagovat

fantastické! Závidím!

2 buy cheap ugg boots buy cheap ugg boots | E-mail | Web | 27. října 2013 v 6:21 | Reagovat

Wonderful write-up, I'm regular customer of one'|s web site, keep up the exceptional run, and It is going to be a regular customer for a lengthy time.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama