PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠACHOVÝCH MISTRŮ v Lázních Aurora Třeboň

2. října 2010 v 3:15 | Štěpán Papáček
AC_2010_call

Již posedmé se bude konat v Lázních Aurora, v Třeboni u rybníka Svět, tzv. PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠACHOVÝCH MISTRŮ. Mistr je v názvu akce proto, jelikož se v poslední říjnové dny sjede do Aurory hned několik nositelů mistrovského titulu, např. mistrů FIDE je obvykle 5, v roce 2003 pak hrál v Auroře mezinárodní mistr IM Pavel Vávra a v roce 2005 velmistryně WGM Eliška Klímová-Richtrová. Akce je zpravidla třídenní a její nejdůležitější částí je vždy šachové utkání čtyřčlenných družstev, pro které se vžil název AURORA CUP.
Utkání čtyřčlenných družstev se hrála v letech 2002-2005 jako tzv. souboj SEVER proti JIHU (2 družstva, Scheveningský systém, 4 partie). Tento název se jednak snažil upoutat pozornost diváků, jednak zohledňoval skutečnost, že proti sobě stáli na jedné straně borci z Prahy a Litoměřic (hrající většinou v barvách ČSOB) a na druhé straně nejlepší hráči z jižních Čech. Po přestávce v letech 2006 a 2007 byla v roce 2008 akce obnovena za pomoci oddílu SK LISA Praha. Začalo se hrát rychlejším tempem (rapid místo tzv. vážných partií) a se širším hráčským kádrem, ve kterém zbylo místo i pro talentovanou mládež. Aurora Cup se obnovil jako turnaj čtyř čtyřčlenných družstev hraný v jednom dnu. Kromě tradičních účastníků, družstev A (Aurora All-Star) a B (Space Team Bankéři), tak v roce 2008 hráli i družstva LISA Praha a Oáza Praha a v roce 2009 pak družstva A a B doplnilo společenství C - Černí koně (převážně z Veselí nad Lužnicí) a D - převážně děti z třeboňského Gymnázia.
Hraní šachu však není jediným počinem přišedších šachových mistrů. Organizátoři akce se již od počátku snažili přispět k různorodosti kulturní nabídky Lázní Aurora a potažmu i IKS Třeboň. V prvním ročníku např. Dr. Zdeněk Vybíral, pracovník Husitského muzea v Táboře, přednesl zajímavou přednášku o husitství. I v dalších letech jsme se pokoušeli využít mohutné přítomnosti šachových mistrů a oslovit zajímavými přednáškami veřejnost na Třeboňsku, především z řad mládeže. Kromě prvoplánového povzbuzení ke studiu šachu jsme chtěli být živým příkladem toho, že dobří šachisté bývají i dobří odborníci ve svých různorodých profesích, i když existují různé vyjímky (např. excesy Bobby Fischera jsou všeobecně známé)... Máme radost že i přes obtížné začátky se podařilo překonat "mrtvé období" a mládež v Třeboni opět nachází chuť zapojit se do vrcholovému šachu.
Doba se však mění a není lehké v přemíře nabídek mladého člověka zaujmout a motivovat. K tomu cíli nás vedla loňská novinka: Workshop o pokročilých metodách tréninku, tzv. WAChTA (Workshop on Advanced Chess Training at Aurora). Letošní novinkou pak bude první turnaj ve FISCHER RANDOM CHESS 960, což jsou šachy vymyšlené a propagované nedávno zesnulým šachovým fenoménem a mistrem světa z Reykjaviku 1972, Robertem (Bobbym) J. Fischerem. Je to zajímavý vynález zabraňující domácí přípravě zahájení; začíná se totiž z náhodně vylosované pozice (těch je celkově 960).
WAChTA workshop, tj. přednášky o pokročilých metodách tréninku s praktickými ukázkami a cvičeními. sestával vloni z přednášky aktivního prvoligového hráče MF Davida Kubečky a ze soutěže v řešení diagramů na Chess Tactics Serveru. Letos přednese sedmiletý Aleš Papáček něco o výukovém programu Fritz a Chesster (česky: Fritz a Šachlík, druhé a třetí pokračování tohoto veleúspěšného sw však v češtině zatím není...) a pak opět uspořádáme soutěž v řešení diagramů na Chess Tactics Serveru.
Detajlní program, viz plakáty na třeboňských výlepových plochách a jeden plakátek je uplně nahoře v tomto článku.

Dále pro ilustraci přinášíme několik fotografií z minulých ročníků.

AC_2002_nastenka

2002
AC_2002_all
2002
AC_2002_view
2002
AC_2003_view
2003
AC_2003_IMvsFM
2003
AC_2003_AnLu
2003
AC_2004_all
2004
AC_2004_wteam
2004
2004
AC_2009_view
2009
AC_2009_viewB
2009 Bleskový turnaj
AC_2009_WAChTA
2009 WAChTA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama