Říjen 2010

Aurora Cup 2010 skončil, ať žije Aurora October Chess Fest 2011!

29. října 2010 v 11:46 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů
Sedmé PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠACHOVÝCH MISTRŮ (AURORA CUP 2010) v Lázních Aurora, v Třeboni u rybníka Svět, je minulostí, ať žije AURORA CUP 2011!! Pro ten chystáme jisté změny, ale na to je zatím dost času. Zatím snad jen prozradím to, že se vrátíme k modelu s více hracími dny a s nabídkou jak vážných partií, tak rapidu jednotlivců a trénování mládeže. To by mělo odrážet i jméno akce: Aurora October Chess Fest...
Dnes 29.10.2010, lze s radostí konstatovat, že i letos všichni zúčastnění akci chválili, což dělá pořadatelům největší radost. Nemenší radost však máme i z toho, že i přes jisté těžko ovlivnitelné okolnosti (supervolební rok, neúčast mistrů z Banky Praha, obtížná komunikace s jinými oslovenými šachisty, atd.) se podařilo organizátorům (Infocentrum Lázní Aurora a SK LISA Praha) zajistit důstojné podmínky pro předvedení vrcholového šachu lázeňskému publiku.

Krátce k průběhu akce (názorněji bude vše vidět na fotografiích přiložených nížeji):
Odpoledne 27.10. jsme začali tím co bylo loňskou novinkou: Workshopem o pokročilých metodách tréninku, tzv. WAChTA (Workshop on Advanced Chess Training at Aurora). O výukovém programu Fritz a Chesster (česky: Fritz a Šachlík) přednášel sedmiletý Aleš Papáček. Poté byla uspořádána soutěž v řešení diagramů na Chess Tactics Serveru. Pěkné ceny darovala Waldviertel Sparkasse. Účast a zájem byly přiměřené (5 dětí a 4 dospělí)...
Poté měla přijít na řadu letošní novinka: turnaj ve FISCHER RANDOM CHESS 960, což jsou šachy vymyšlené a propagované nedávno zesnulým šachovým fenoménem a mistrem světa z Reykjaviku 1972, Robertem (Bobbym) J. Fischerem. CHESS 960 je zajímavý vynález zabraňující domácí přípravě zahájení (začíná se totiž z náhodně vylosované základní pozice, kterých je celkově 960 a kde jen pěšci stojí na svých místech), avšak zatím není moc populární. Asi i proto se sešli jen 3 zájemci. Na sudý počet doplnil účastníky šachový sw Fritz11. Jelikož živí hráči preferovali změnu hrací místnosti (z technických důvodů), sehrál se turnaj v nově otevřené restauraci Beseda (mj. s wi-fi připojením). Vítězem se stal podle očekávání Fritz 11 (6/6), pak následovali Jan Smutný a Štěpán Papáček (3/6), a Jiří Poš uzavřel tabulku.
Dne 28.10. pak byl sehrán dvojzápas čtyřčlenných družstev: Aurora All-Star vs. Traxler Veselí nad Lužnicí. Za tým Aurory nastoupili mistři Jan Smutný, Š. Papáček a Jiří Poš (SK LISA Praha), Miroslav Eliáš (Baník Sokolov) a Miroslav Trnka (Podbořany) - oba posledně jmenovaní jsou spokojení klienti Lázní Aurora. Za Traxler Veselí pak bojovali mistři Jan Fiala a Jaroslav Hejl ml., a hráči I. VT Ladislav Sýkora a Vladimír Hochmann. Boje byly urputné, ale přece jenom se nakonec projevil výkonnostní rozdíl a Aurora team přesvědčivě vyhrál. Pohár věnovaný SOŠ a SOU Třeboň tak zůstal opět v Třeboni. Speciální dárkové balíčky s chmelovým mokem z Třeboňského pivovaru však navečer zamířily i do Veselí i do Prahy.

Pro ilustraci přinášíme několik fotografi:

AC_2010_public1
O šachy byl zájem...

AC_2010_thanksASpa1
Organizace klapala...

AC_2010_MElias1
Dlouholetý spokojený klient Lázní Aurora, mistr Mirek Eliáš, trápí svého staršího soupeře...

AC_2010_longG1
V této partii trápil Mirka veselský mistr Jan Fiala. Hrálo se až do holých králů a kupodivu Mirek nepřišel ani o večeři ani o bod, jelikož bílý krajní pěšec nakonec mohl projít do dámy...

AC_2010_bestG1
Nad analýzou nejhezčí partie zápasu: L.Sýkora-J.Smutný (0-1).

AC_2010_skupina1
A skupinové foto na závěr, v popředí pohár a ceny pro vítěze...

AC_2010_wachtAles
WAChTA 2010: Aleš Papáček předvádí výukový program Fritz a Šachlík 2: Na hradě černého krále.

AC_2010_Fchess960
3 účastníci turnaje v Chess 960, čtvrtý účastník fotil. Povšimněte si pozice na šachovnici, asi je to pozice č. 222 :-)

PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠACHOVÝCH MISTRŮ v Lázních Aurora Třeboň

2. října 2010 v 3:15 | Štěpán Papáček
AC_2010_call

Již posedmé se bude konat v Lázních Aurora, v Třeboni u rybníka Svět, tzv. PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠACHOVÝCH MISTRŮ. Mistr je v názvu akce proto, jelikož se v poslední říjnové dny sjede do Aurory hned několik nositelů mistrovského titulu, např. mistrů FIDE je obvykle 5, v roce 2003 pak hrál v Auroře mezinárodní mistr IM Pavel Vávra a v roce 2005 velmistryně WGM Eliška Klímová-Richtrová. Akce je zpravidla třídenní a její nejdůležitější částí je vždy šachové utkání čtyřčlenných družstev, pro které se vžil název AURORA CUP.
Utkání čtyřčlenných družstev se hrála v letech 2002-2005 jako tzv. souboj SEVER proti JIHU (2 družstva, Scheveningský systém, 4 partie). Tento název se jednak snažil upoutat pozornost diváků, jednak zohledňoval skutečnost, že proti sobě stáli na jedné straně borci z Prahy a Litoměřic (hrající většinou v barvách ČSOB) a na druhé straně nejlepší hráči z jižních Čech. Po přestávce v letech 2006 a 2007 byla v roce 2008 akce obnovena za pomoci oddílu SK LISA Praha. Začalo se hrát rychlejším tempem (rapid místo tzv. vážných partií) a se širším hráčským kádrem, ve kterém zbylo místo i pro talentovanou mládež. Aurora Cup se obnovil jako turnaj čtyř čtyřčlenných družstev hraný v jednom dnu. Kromě tradičních účastníků, družstev A (Aurora All-Star) a B (Space Team Bankéři), tak v roce 2008 hráli i družstva LISA Praha a Oáza Praha a v roce 2009 pak družstva A a B doplnilo společenství C - Černí koně (převážně z Veselí nad Lužnicí) a D - převážně děti z třeboňského Gymnázia.
Hraní šachu však není jediným počinem přišedších šachových mistrů. Organizátoři akce se již od počátku snažili přispět k různorodosti kulturní nabídky Lázní Aurora a potažmu i IKS Třeboň. V prvním ročníku např. Dr. Zdeněk Vybíral, pracovník Husitského muzea v Táboře, přednesl zajímavou přednášku o husitství. I v dalších letech jsme se pokoušeli využít mohutné přítomnosti šachových mistrů a oslovit zajímavými přednáškami veřejnost na Třeboňsku, především z řad mládeže. Kromě prvoplánového povzbuzení ke studiu šachu jsme chtěli být živým příkladem toho, že dobří šachisté bývají i dobří odborníci ve svých různorodých profesích, i když existují různé vyjímky (např. excesy Bobby Fischera jsou všeobecně známé)... Máme radost že i přes obtížné začátky se podařilo překonat "mrtvé období" a mládež v Třeboni opět nachází chuť zapojit se do vrcholovému šachu.
Doba se však mění a není lehké v přemíře nabídek mladého člověka zaujmout a motivovat. K tomu cíli nás vedla loňská novinka: Workshop o pokročilých metodách tréninku, tzv. WAChTA (Workshop on Advanced Chess Training at Aurora). Letošní novinkou pak bude první turnaj ve FISCHER RANDOM CHESS 960, což jsou šachy vymyšlené a propagované nedávno zesnulým šachovým fenoménem a mistrem světa z Reykjaviku 1972, Robertem (Bobbym) J. Fischerem. Je to zajímavý vynález zabraňující domácí přípravě zahájení; začíná se totiž z náhodně vylosované pozice (těch je celkově 960).
WAChTA workshop, tj. přednášky o pokročilých metodách tréninku s praktickými ukázkami a cvičeními. sestával vloni z přednášky aktivního prvoligového hráče MF Davida Kubečky a ze soutěže v řešení diagramů na Chess Tactics Serveru. Letos přednese sedmiletý Aleš Papáček něco o výukovém programu Fritz a Chesster (česky: Fritz a Šachlík, druhé a třetí pokračování tohoto veleúspěšného sw však v češtině zatím není...) a pak opět uspořádáme soutěž v řešení diagramů na Chess Tactics Serveru.
Detajlní program, viz plakáty na třeboňských výlepových plochách a jeden plakátek je uplně nahoře v tomto článku.

Dále pro ilustraci přinášíme několik fotografií z minulých ročníků.

AC_2002_nastenka

2002
AC_2002_all
2002
AC_2002_view
2002
AC_2003_view
2003
AC_2003_IMvsFM
2003
AC_2003_AnLu
2003
AC_2004_all
2004
AC_2004_wteam
2004
2004
AC_2009_view
2009
AC_2009_viewB
2009 Bleskový turnaj
AC_2009_WAChTA
2009 WAChTA