Září 2010

ŠACHY a ANGLIČTINA na 1. ZŠ TŘEBOŇ

22. září 2010 v 11:23 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
Po dvou ukázkových hodinách (2 pátky, 24.9. a 1. 10. 2010) spojených s náborem do šachového kroužku žáků 1. ZŠ Sokolská, poběží kroužek ŠACHY a ANGLIČTINA vždy ve čtvrtek od 13:30 hod. do 14:15 hod., tj. sedmou vyučovací hodinu (někteří žáci si po předchozí domluvě mohou dojít na oběd a ještě stihnout hlavní část programu)...

Máme zatím 5 žáků (tj. právě dostatečný zájem ze strany žáků) a jednoho kolegu učitele (a současně šachového trénéra).  Kroužek si našel místo v počítačové učebně v 1. patře (vedle ředitelny), kde každý žák má k dispozici jedno PC s připojením na internet a učitel navíc dataprojektor. Takto by to mohlo probíhat po celý školní rok 2010/2011 a připomínám, že kroužek je zařazen mezi podporované aktivity školy a práce žáků v kroužku bude hodnocena v jejich vysvědčení. V kroužku půjde o experimentální propojení "práce" (angličtiny) a "zábavy" (šachu).

Každá hodina bude mít 3 plus 1 částí, začne "rozcvičkou", tj. partií šachu proti mladým šachistům (Scott, Andrew, Philip, Ellen, resp. Jennifer) z ICC Dasheru, což je to ve skutečnosti program Crafty, který je schopen hrát vždy a všude na stejné úrovni (rating 1000, 1100, 1200 a 1400 resp. 1800 ELO bodů). Pak bude následovat projekce uvodní přednášky se šachovou tématikou. Přednáška bude v angličtině a na plátně přitom budeme vidět šachovnici a figurky (někdy i přednášejícího). Není třeba mít strach ani z angličtiny, ani z přílišné nročnosti šachové. Žáci budou moci na požádání přednášku zastavit a po vysvětlení problému se přednáška vždy znovu a znovu spustí - až do naprostého porozumění ze strany žáků (a to jak po stránce šachové, tak po stránce jazykové). Po této druhé-teoretické části se žáci připojí na svých PC na šachový server playchess.com, popř. ICC a budou hrát partie s hráči z celého světa. Někdy může být čekání na připojení soupeře dlouhé, a proto si jej budeme zpříjemňovat řešením diagramů na 2 taktických šachových serverech (http://chesstempo.com a http://chess.emrald.net), přičemž na jednom lze řešit i koncovky - endgames (http://chesstempo.com/chess-endgames.html). Během hraní a řešení diagramů bude prostor pro dotazy (v tom tkví výhoda využití PC a internetu: trenér může simultánně radit každému svěřenci a "soupeř" přitom nebude ani rušen ani se nebude cítit podveden. Každá hodina skončí (to je ta čtvrtá část tréninku) zkontrolováním minulého domácího úkolu (byl-li jaký) a zadáním domácího úkolu nového.  Domácím úkolem bude zpravidla překlad nějakého šachového článku v angličtině, řešení diagramů s šachovými úlohami, apod.

Ještě zdůrazním, že pouze jedna část výuky bude vedena v anglickém jazyce a somozřejmě že se budou přitom brát na zřetel možnosti žáků. Co se týče výukových materiálů, tak převážně využujeme mé vlastní originální video přednášky předních světových hráčů (jako jsou např. Garry Kasparov a Viktor Korčnoj) a také různé výukové programy v angličtině, např.  Fritz & Chesster. Žáci tak postupně zvládnou práci s různým šachovým softwarem a se zdroji na internetu (ICC - Internet Chess Club, YouTube, http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10111941499-v-sachu/, atd) a budou tak moci trénovat i doma (se souhlasem rodičů).

Cíl a současně důvod pro existenci kroužku je dvojí: Jako první, velký ale ne nedostižný, cíl jsme si vytýčili získání schopnosti porozumět mluvené a psané angličtině. Z kroužku, který  povede Ing. Štěpán Papáček, Ph.D., vědecký pracovník Ústavu fyzikální biologie na Jihočeské universitě a mistr mezinárodní šachové federace (FIDE), také může postupně vzniknout malé družstvo, které bude reprezentovat 1. ZŠ na turnajích v Jihočeském kraji i v Rakousku. Úspěšná reprezentace školy je pak naším druhým cílem.

Pro vstup do kroužku je nejdůležitějším předpokladem zájem a respektování kázně během hodiny. Znalost pravidel šachu není zpočátku nutná, tu lze ale snadno dosáhnout pomocí výukového programu Fritz a Šachlík (členové kroužku si jej budou moci půjčovat domů, stejně jako další díly Šachlíka - Fritz & Chesster, které jsou v angličtině).

Sachy a anglictina