Červenec 2010

Czech Open v Pardubicích: Turnaj čtyřčlenných družstev - Océ open

20. července 2010 v 23:20 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů
Czech Open v Pardubicích se stal fenoménem. Píší se o něm knihy, organizátoři, prodejci šachového materiálu, knih i další lidé na něm slušně vydělávají... Ale na tom není nic špatného, zvláště tehdy ne, jsou-li účastníci akce (hráči i diváci) spokojeni. Já jsem se turnaje v Pardubicích letos zúčastnil poprvé a byl jsem nadšen. Perfektní prostředí Zimního stadionu -pod jménem ČEZ Aréna jej ale na mapách.cz nenajdete , příjemný chládek, i když venku bylo vedro k padnutí. Na place koexistovalo snad 600 šachistů a dalších 200 osob, mj. hráčů bridže, pokeru, scrabble, reversi, mezinárodní dámy, backgammonu (vrchcáb), skladatelů Rubikovy kostky -skládali ji také naslepo, anebo i nohama- a jiných playerů (mj. i magiců). Poměrný klid, mariášníci byli venku ve stanu kde se smělo kouřit a kde se čepovalo pivo... Řešitelé šachových úloh byli ve VIP klubu. Hráči go (kteří se zůčastnili večerní akce na koupališti Cihelna) hráli mne neznámo kde. Celkový pohled z ochozů, viz foto:
PardubiceF_2010

Ubytování na kolejích mělo velmi příznivý koeficient kvalita/cena. Vše v dosahu pro středně zdatného chodce.  Sobotní večerní koupání šachistů na plovárně při hudbě zanechalo také pěkné vzpomínky, a to i přes (a částečně i díky) průtrž mračen... Děkuji kamarádům z družstva, zvláště Jirkovi Pošovi, že mi pomohli zlomit mou dávnou nechuť k velkým openům!

What about chess?
Hráli jsme Turnaj F "Océ open", tj. turnaj čtyřčlenných družstev, a našemu týmu SK LISA i mně osobně se poměrně dařilo. Dvakrát jsme sice prohráli a jednou remizovali, ale příště vyhrajeme zase! Podrobné informace jsou na webu, viz http://chess-results.com/tnr36130.aspx?art=20&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000&snr=19

Budu-li konkrétnější, tak jen řeknu, že naší výhodou byla možnost střídání. Bylo nás šest a 5 nás sehrálo 5 partiií. Jirka to proložil sobotním prvovýstupem na nejbližší velehoru, a tak sehrál jen 3 zápasy. Já byl v pátek ráno ještě v práci, ale v poledne jsem v Třeboni nasedl na vlak a po čtyřhodinovém sušení na horkém vzduchu -klimatizace ani v InterCity vlaku nefungovala - jsem dojel v pátek rovnou na třetí kolo. I když jsem hrál proti elegantní slečně Tereze Olšarové, tak jsem nemohl jinak a po celou partii jsem si odbíhal chladit hlavu pod vodovodní kohoutek... Viz foto:
Pardubice_TOsarova_SPTřešničkou na dortu bylo pro mne poslední, sedmé kolo. V předposledním kole jsme "zkušeně" porazili družstvo Mladé Boleslavi B (3 jsme to dali za remízu a pak nám zbyl čas na prohlídku města a nakonec jsme na velkoplošné obrazovce z krásného prostředí kavárny/čajovny sledovali matový útok Honzy Smutného). V posledním kole jsme se tak potkali s nejvýše nasazeným družstvem A 64 Grygov. Viz foto:
Pardubice_PS_SP

Bylo to v den narozenin mé dcery Anežky, a tuto partii, ve které jsem hrál proti IM Pavlu Šimáčkovi (2532), jí věnuji. Hrála se Anglická, resp. Drak s obrácenými barvami (a tempem navíc pro bílého). Čekal jsem kde se projeví ruka (či znalosti, resp. příprava) mistra, ale po dvaceti tazích (po 20.Nd3-f4, viz první diagram) stojí na šachovnici pro bílého jiz strategicky vyhraná pozice. Jak je to možné? Kde se stala chyba? Tuto otázku může zodpovědět patrně jen černý. Já se nyní pokusím se čtenáři podělit se starostmi i radostmi provázejícími proces uplatňování výhody.
SP_Simacek

Dále se stalo: 20.-Nce7 21.Nxd5 Bxd5 22.Nc5 Rd6 23.Bxd5+ Rxd5 Vetší šance dávalo Jxd5, ale cernému se nechtelo odevzdat pesce "bez boje"... Mohlo následovat napr.: 23...Nxd5 24.Qxf5 b6 25.Ne4 Nxe3 26.Rxd6 Nxf5 27.Rxd8+ Rxd8 28.Rxc7±. Nyní dojde k obsazení sloupce a následne sedmé rady, tak jak to ucíme naše mladší kolegy. Samozrejme tu byly i jiné tahy, které vedly k jasné výhode (zde napr. Je6), tato "nejednoznačnost řešení" však často působí spíše problémy, nervozitu a časovou tísen. 24.Rxd5 Qxd5 25.Rd1 Qf7 Cerný se snazí drzet diagonálu a2-g8, ani Dc6 však nedávalo více šancí, viz napr. 25...Qc6 26.Rd7 b6 27.Rxe7 Qxc5 28.Qxc5 bxc5 29.Rxc7 Rxb2 30.Rxc5. 26.Rd7 Tah Jxb7 jsem vubec nevidel, ke svemu stesti! Lepší bývá casto neprítelem dobrého... Pozici po dalších dvou tazích jsem však odhadl presne. Cerný se dostane do smrtelného sevrení. b6 27.Na6 Rc8 28.Nxc7 Oba jezdci jsou vázání vezemi na své dámy. Vystoupí-li cerná dáma z vazby tahem Df6, umozní bílému ucinit totéz s tempem: Db3 Kh8, Je6 atd. Proto si cerný radeji vytvárí okénko pro svého krále. Ten kdo si pri analýze pomáhá nejakým šachovým motorem, urcite zjistí, ze se mu bude nabizet tah h5 a dále napr. h4. V tom je rozdíl mezi pocítacem a clovekem: pocítac hraje bez nervu a stále hledá tahy, které jsou souperi nejvíce nepríjemné. h6 29.Qc3 S tímto tahem jsem byl velmi spokojen, beru cerné dáme pole f6 a krome prostého Dd4 hrozím i obratem Vxe7 s dalším Jd5 atd. Následovalo však prekvapení: Nd5 Tento tah doprovázela nabídka remízy. Uz dríve jsem se na podobnou situaci pripravil, hraji za druzstvo a potrebujeme srovnat skore, čili odpověď bude NE. Ted vsak uz byl zapas rozhodnut v nas neprospech... Proc ale souper nabízí remis az nyní? Myslí si, ze bych v casové tísni mohl mít problémy s uplatnováním pešce po Vxf7? Zbývalo mi asi 8 minut... a pak prišlo osvícení a po tahu: 30.Qc6, viz poslední diagram,
SP_Simacek_fp

... mi soupeř podává ruku: 1-0. Byl to krásný turnaj! Pardubice, za rok nashle!! Když Pán Bůh dá.