SAChTA, Třeboň 9.8. - 13.8.2010

10. června 2010 v 11:30 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
SAChTA (Summer Advanced Chess Training Academy) Trebon:

Již druhá prázdninová škola šachu v Třeboni se plánuje na týden od 9.8.2010.  Protože ale pro někoho může týden začínat již v neděli, a 8.8. je hezky zapamatovatelné datum, tak 8.8.2010 v 18:00 v Lázních Aurora, Třeboň, bude jako doprovodná akce simultánka s FM. Nevím ještě kdo by mohl a chtěl přijet (snad David Kubečka, či Petr Šimek ?), tak buď to sehraje ten zatím neznámý host, anebo já (anebo bychom mohli hrát oba alternativní simultánku :-)

Od pondělí do pátku by pak probíhal vlastní kurs. Vždy od 9:00 do 12:00. Tedy 3 vyučovací hodiny. Pak bych ještě dokázal zařídit společný oběd ve veřejném stravovacím zařízení (školní jídelna anebo jídelna v Lázních Aurora) a odpolední program. Ten buď volný formou sportování na koupališti Ostende (jsou tam i plážové šachy). Popř. organizovaný, např. výlet na kole k největšímu rybníku v okolí, k Rožmberku, anebo ke Staňkovskému rybníku, popř. dále do Rakouska. Dále je možná návštěva třeboňského zámku, kláštera, hrobky rodu Schwarzenberků, anebo při horším počasí bychom mohli využít služeb wellness centra Aquaviva v Lázních Aurora. Také lze zajistit cestu kolem Světa buď pěšky za 2-3 hodiny, popř. parníkem za 45 minut!

Akce je zamýšlena maximálně pro 6-7 dětí (a jejich rodiče resp. trenéry), v jistém smyslu je výběrová (ale nestanovuji minimální ELO, spíše půjde o přístup dětí - snahu se něco naučit, v tom se budu spoléhat na zájem a svědectví zodpovědné osoby). Toto je první oznámení - FIRST CALL. Po přihlášení zájemce se domluvíme na dalším (zda je přijat, jak uhradit kursovné, apod.). Ubytování si každý shání sám a přebírání a odevzdávání dětí vyřešíme individuálně. Oficiálním organizátorem akce je SK LISA Praha, o.s.

Hlavním cílem kursu je přiblížit dětem krásu a taje šachu. Chceme na to mimo jiné použít "jejich prostředky", tj. PC, internet a interaktivní software. Dalším cílem (jestliže se chytnou-zapálí) je naučit děti samostatnému tréninku, tj. jak samostatně na sobě pracovat, jak si zlepšovat své šachové kvality (opět s využitím PC a zdrojů na internetu). Tato snaha o výuku "pokročilejších metod šachového tréninku" (Advanced Chess Training) je mj. vedena touhou umožnit šachový růst i v odlehlých, šachově vyprahlých místech, kde se široko daleko nenachází vhodný šachový trenér. V neposlední řadě je však tato snaha také založena na představě či přesvědčení, že dnes mnoho dětí (i dospělých) tráví většinu svého volného času neužitečně či přímo škodlivě (např. hraním stříleček). Alespoň částečné přesměrování a následné využití tohoto potenciálu k rozumnější činnosti by příslušného človíčka vystřelilo k výšinám... Přitom šach nemusí a neměl by být cílem, ale jen prostředkem, např. k rozvoji volních vlastností, kázně, jazykových schopností, apod.

Co se týče organizace vlastní výuky, tak ta bude probíhat pravděpodobně v počítačové učebně v jedné škole blízko centra Třeboně. V případě zájmu by část kusrsu probíhala v angličtině; minimálně to budou promítané přednášky nejlepších světových šachistů: multimedia video lectures (např. Kasparova, Korčného, atd.). Někdy v budoucnu bychom mohli připravit i kurs ve španělštině, popř. v němčině (tím se otevřeme i pro cizince, zejména z blízkého Waldviertelu). V našem kursu se budeme se snažit (bude mi pomáhat profesionální pedagog) o individuální přistup, tzn. že rozdíly ve výkonnosti účastníků SAChTA nebudou překážkou k tomu, aby si každý účastník kursu osvojil nové znalosti a dovednosti. Minimálně první ranní čtvrthodinu začne každý "rozcvičkou" na Chess Tactics Serveru, ve svém vlastním rytmu. To nám umožní sledovat jak se jednomu každému jeho výkonnost (příslušný server počítá speciální ELO) zvyšuje. Ve druhé části kursu (čtvrtek a pátek) bude mít pak každý k dispozici jedno PC po celé 3 hodiny (vlastní notebooky jsou možné, ba dokonce vítány: tím si daný jednotlivec zjednoduší používání naučených metod i v budoucnu). 

Program SAChTA: po úvodním seznámení se (dětí s pedagogy, doprovodem, i děti mezi sebou navzájem), předvedení výukových nástrojů (PC, dataprojektoru) a některých zajímavých šachových témat (asi to bude Historie bojů o mistra světa v šachu), bych v pondělí ještě nastínil celkový plán a organizaci kursu-letní školy šachu (pro který se snad ujme název SAChTA Trebon). V úterý a ve středu bych chtěl dětem ukázat vynikající výukový sw Fritz & Chesster 1, 2, 3 (pozor, v češtině je jen Šachlík 1, ale dvojka a trojka dovedou mladého hráče spolehlivě a zábavnou formou až ke II.VT). Viz: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3640 Po Šachlících, které lze probírat skupinově a o příslušných tématech lze diskutovat společně, bychom se ve zbývajících dvou dnech dotkli pokročilejších témat: Taktika a Strategie Post-Moderního Šachu, Propočet variant, Hodnocení pozice, Výběr tahu. Mám v plánu účastníkům předvést, jak k tomu může být nápomocný program Fritz11. Ten bych pro zájemce mohl zajistit; obsahuje mj. modul na přehrávání multimedia souborů, kód pro roční licenci na serveru playches.com, tj. možnost hraní na serveru s následnou analýzou, možnost používání nástroje (tool) na trénování taktiky, atd. Fritz11 je teď docela levný a poskytuje podobné výhody jako několikrát dražší sw Chessbase. Tak tedy, po společné přednášce by si každý vždy zkoušel na vlastních partiích či cvičeních jak dobře téma zvládl. Pedagog by přitom jednotlivým účastníkům kursu postupně radil či vysvětloval příslušné záležitosti.

A na závěr kursu je připravena praktická zkouška toho, co se každý za týden naučil! V pátek 13.8. odpoledne (přihlášky do 13:30) proběhne na Ostende (doprava na místo a zpět parníkem) 2. ročník rapid turnaje:
Open Ostende o Pohár šampaňského. Bude se hrát švýcarským systémem, dospělí i mládež v jedné skupině, ale ceny budou dle katogorií (děti do deseti let, do 15-i let, dospělí).
:-)

Tak to je vše, prozatím. Komentář, dotazy, resp. prihlášku na kurs zanechte prosim zde dole.
A mějte se co nejlépe, pěkné vysvědčení a těšíme se na Vás v srpnu v Třeboni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Böhmová Petra Böhmová | E-mail | 24. července 2010 v 17:13 | Reagovat

Ahoj Štěpáne, mám prý přihlásit Jeňochovy syny (Prokop Lamser 11let, Adam Lamser 19 a půl) na třeboňský šachový týden. Včera večer odfrčeli společně na vodu za hranice všedních dnů, civilizovaných států a pokrytí mobilními operátory. Tak zatím všechno info prosím na mne :-).
Papa Petra

2 Ivana Nucová Ivana Nucová | E-mail | 28. července 2010 v 22:10 | Reagovat

Dobrý den, líbí se nám ŠaChTA. Kryštof Nuc (10 let), 3.VT., QCC Č.B. Máte-li ještě volné místo? Účastnil by se dopolední výuky. Cena? Díky za odpověď Ivana Nucová

3 lucianda lucianda | Web | 15. září 2010 v 19:37 | Reagovat

ahoj hlasneš mi prosím tady jsem tam jako lucianda8 předem moc děkuji a ráda oplatím tad yje adresa a dyštak sorry za reklamu http://strbkovaniky16.blog.cz/1009/2-kolo-o-nej-blog#komentare

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama