Červen 2010

Super-rapid open: O 2 putovní poháry dvou ředitelů

13. června 2010 v 16:25 | Štěpán Papáček |  Zprávy z turnajů
O2pohary 2010
Ve čtvrtek 10.6.2010 byl v Třeboni zahájen Šachový super-rapid open (15 minut na partii pro každého hráče) pod názvem:
O 2 putovní poháry dvou ředitelů.

Hrálo se ve vestibulu ZŠP Třeboň (u autobusového nádraží) a záštitu (tj. sympatie a podporu) nad turnajem převzali ředitelé ZŠP, Mgr. Karel Kříž, a ředitel 1.ZŠ Sokolská, Mgr. Ivan Rokos, kteří předají při slavnostním vyhlášení výsledků 2 putovní poháry: jeden nejlepšímu hráči v kategorii do 12-i let a jeden v kategorii do 16-i let. Turnaj se hraje na stejném místě a ve stejném čase jako probíhaly tréninky kroužku mladších žáků, a měl prokázat následující hypotézu: "Dobře trénovaný borec bude mít lepší výsledky než ten, který se tréninku nevěnuje." Bohužel se asi netrénovaní borci (včetně těch co chodili do roužku) zalekli a do turnaje se nepřihlásili...

Hned v první hrací den (to se hrálo jen jedno kolo) se odehrála důležitá partie, viz foto a dolní tabulka, která rozhodla o vítězství Tomáše Tichého. Další 2 hrací dny (17.6. a 24.6. se hrálo po dvou kolech). Vyhodnocení turnaje a předání pohárů a dalších cen proběhlo po posledním kole, 24.6. v 16:15 hod. Fotky budou umístněny ve zvláštní rubrice: Fotogalerie.ŠkolaRočník1.2.3.4.5.6.BodySBPořadí
1.
Tomáš Tichý
Gym.1994x
1
1
1
1
15
10,001
2.
Aleš M. Papáček
1.ZŠ20030
x
1
1
10
33,003
3.
Filip Rada
1.ZŠ19990
0
x
11
0
21,004
4.
Luděk Brabec
ZŠP19940
0
0x
0
0
00,006
5.
David Korečko
1.ZŠ20030
00
1
x
0
10,005
6.
Štěpán Řepa
Gym.199501
1
1
1
x
46,002

Rozpis utkání1. kolo:1-62-53-4
2. kolo:6-4
5-3
1-2
3. kolo:2-6
3-14-5
4. kolo:6-5
1-4
2-3
5. kolo:3-6
4-25-1

SAChTA, Třeboň 9.8. - 13.8.2010

10. června 2010 v 11:30 | Štěpán Papáček |  Metodika tréninku
SAChTA (Summer Advanced Chess Training Academy) Trebon:

Již druhá prázdninová škola šachu v Třeboni se plánuje na týden od 9.8.2010.  Protože ale pro někoho může týden začínat již v neděli, a 8.8. je hezky zapamatovatelné datum, tak 8.8.2010 v 18:00 v Lázních Aurora, Třeboň, bude jako doprovodná akce simultánka s FM. Nevím ještě kdo by mohl a chtěl přijet (snad David Kubečka, či Petr Šimek ?), tak buď to sehraje ten zatím neznámý host, anebo já (anebo bychom mohli hrát oba alternativní simultánku :-)

Od pondělí do pátku by pak probíhal vlastní kurs. Vždy od 9:00 do 12:00. Tedy 3 vyučovací hodiny. Pak bych ještě dokázal zařídit společný oběd ve veřejném stravovacím zařízení (školní jídelna anebo jídelna v Lázních Aurora) a odpolední program. Ten buď volný formou sportování na koupališti Ostende (jsou tam i plážové šachy). Popř. organizovaný, např. výlet na kole k největšímu rybníku v okolí, k Rožmberku, anebo ke Staňkovskému rybníku, popř. dále do Rakouska. Dále je možná návštěva třeboňského zámku, kláštera, hrobky rodu Schwarzenberků, anebo při horším počasí bychom mohli využít služeb wellness centra Aquaviva v Lázních Aurora. Také lze zajistit cestu kolem Světa buď pěšky za 2-3 hodiny, popř. parníkem za 45 minut!

Akce je zamýšlena maximálně pro 6-7 dětí (a jejich rodiče resp. trenéry), v jistém smyslu je výběrová (ale nestanovuji minimální ELO, spíše půjde o přístup dětí - snahu se něco naučit, v tom se budu spoléhat na zájem a svědectví zodpovědné osoby). Toto je první oznámení - FIRST CALL. Po přihlášení zájemce se domluvíme na dalším (zda je přijat, jak uhradit kursovné, apod.). Ubytování si každý shání sám a přebírání a odevzdávání dětí vyřešíme individuálně. Oficiálním organizátorem akce je SK LISA Praha, o.s.

Hlavním cílem kursu je přiblížit dětem krásu a taje šachu. Chceme na to mimo jiné použít "jejich prostředky", tj. PC, internet a interaktivní software. Dalším cílem (jestliže se chytnou-zapálí) je naučit děti samostatnému tréninku, tj. jak samostatně na sobě pracovat, jak si zlepšovat své šachové kvality (opět s využitím PC a zdrojů na internetu). Tato snaha o výuku "pokročilejších metod šachového tréninku" (Advanced Chess Training) je mj. vedena touhou umožnit šachový růst i v odlehlých, šachově vyprahlých místech, kde se široko daleko nenachází vhodný šachový trenér. V neposlední řadě je však tato snaha také založena na představě či přesvědčení, že dnes mnoho dětí (i dospělých) tráví většinu svého volného času neužitečně či přímo škodlivě (např. hraním stříleček). Alespoň částečné přesměrování a následné využití tohoto potenciálu k rozumnější činnosti by příslušného človíčka vystřelilo k výšinám... Přitom šach nemusí a neměl by být cílem, ale jen prostředkem, např. k rozvoji volních vlastností, kázně, jazykových schopností, apod.

Co se týče organizace vlastní výuky, tak ta bude probíhat pravděpodobně v počítačové učebně v jedné škole blízko centra Třeboně. V případě zájmu by část kusrsu probíhala v angličtině; minimálně to budou promítané přednášky nejlepších světových šachistů: multimedia video lectures (např. Kasparova, Korčného, atd.). Někdy v budoucnu bychom mohli připravit i kurs ve španělštině, popř. v němčině (tím se otevřeme i pro cizince, zejména z blízkého Waldviertelu). V našem kursu se budeme se snažit (bude mi pomáhat profesionální pedagog) o individuální přistup, tzn. že rozdíly ve výkonnosti účastníků SAChTA nebudou překážkou k tomu, aby si každý účastník kursu osvojil nové znalosti a dovednosti. Minimálně první ranní čtvrthodinu začne každý "rozcvičkou" na Chess Tactics Serveru, ve svém vlastním rytmu. To nám umožní sledovat jak se jednomu každému jeho výkonnost (příslušný server počítá speciální ELO) zvyšuje. Ve druhé části kursu (čtvrtek a pátek) bude mít pak každý k dispozici jedno PC po celé 3 hodiny (vlastní notebooky jsou možné, ba dokonce vítány: tím si daný jednotlivec zjednoduší používání naučených metod i v budoucnu). 

Program SAChTA: po úvodním seznámení se (dětí s pedagogy, doprovodem, i děti mezi sebou navzájem), předvedení výukových nástrojů (PC, dataprojektoru) a některých zajímavých šachových témat (asi to bude Historie bojů o mistra světa v šachu), bych v pondělí ještě nastínil celkový plán a organizaci kursu-letní školy šachu (pro který se snad ujme název SAChTA Trebon). V úterý a ve středu bych chtěl dětem ukázat vynikající výukový sw Fritz & Chesster 1, 2, 3 (pozor, v češtině je jen Šachlík 1, ale dvojka a trojka dovedou mladého hráče spolehlivě a zábavnou formou až ke II.VT). Viz: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3640 Po Šachlících, které lze probírat skupinově a o příslušných tématech lze diskutovat společně, bychom se ve zbývajících dvou dnech dotkli pokročilejších témat: Taktika a Strategie Post-Moderního Šachu, Propočet variant, Hodnocení pozice, Výběr tahu. Mám v plánu účastníkům předvést, jak k tomu může být nápomocný program Fritz11. Ten bych pro zájemce mohl zajistit; obsahuje mj. modul na přehrávání multimedia souborů, kód pro roční licenci na serveru playches.com, tj. možnost hraní na serveru s následnou analýzou, možnost používání nástroje (tool) na trénování taktiky, atd. Fritz11 je teď docela levný a poskytuje podobné výhody jako několikrát dražší sw Chessbase. Tak tedy, po společné přednášce by si každý vždy zkoušel na vlastních partiích či cvičeních jak dobře téma zvládl. Pedagog by přitom jednotlivým účastníkům kursu postupně radil či vysvětloval příslušné záležitosti.

A na závěr kursu je připravena praktická zkouška toho, co se každý za týden naučil! V pátek 13.8. odpoledne (přihlášky do 13:30) proběhne na Ostende (doprava na místo a zpět parníkem) 2. ročník rapid turnaje:
Open Ostende o Pohár šampaňského. Bude se hrát švýcarským systémem, dospělí i mládež v jedné skupině, ale ceny budou dle katogorií (děti do deseti let, do 15-i let, dospělí).
:-)

Tak to je vše, prozatím. Komentář, dotazy, resp. prihlášku na kurs zanechte prosim zde dole.
A mějte se co nejlépe, pěkné vysvědčení a těšíme se na Vás v srpnu v Třeboni.

Memoriál P. Karla Traxlera, III. ročník

8. června 2010 v 10:15 | Štěpán Papáček |  P. Karel Traxler
Minulou sobotu, 5.6.2010, proběhl ve Veselí n. Lužnicí již 3. ročník Memoriálu P. Karla Traxlera (17. ledna 1866, Vlachovo Březí - 15. května 1936, Volyně, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Traxler). Výsledky jsou uvedeny níže v tabulce. Důležitější než výsledky je však skutečnost, že jméno a památka P. K. Traxlera (dále PKT), jehož tělesné pozůstatky odpočívají na veselském hřbitově, byly letos důstojně uctěny a vypadá to nadějně i do budoucna. Po prvním ročníku ve Veselí, 24.5.2008 (účastníci: M.Janovský, J.Fiala, J.Hejl, L.Sýkora, A.M.Papáček, Š.Papáček), proběhl 2. ročník 17.5.2009 v Třeboni, za podpory Lázní Aurora a pořádajícího oddílu SK LISA, a to formou přednášky o PKT a sehráním jedné konzultační partie (J.Poš & MUDr. E.Pluháček vs. A.M.Papáček & Š.Papáček). V obou prvních ročnících se začínalo po tazích: 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Nf6 4.Ng5 Bc5!?

Ve 3. ročníku, z důvodu přilákání většího počtu účastníků, se Traxlerův protiútok hrál povinně jen v prvním kole... O vítězi turnaje asi rozhodlo to, že jsem v následující pozici (partie Koper-ŠP) nespočítal rozhodující pochod pěšce (c4-c1D) a smířil se s opakováním tahů po Df6, De1 Dh6, Dg1, atd.
Kopper-SP


Na závěr jen podotknu, že během perfektně organizovaného a ve velmi příjemném prostředí veselského KD proběhnuvšího turnaje, proběhlo mnoho důležitých setkání a rozhovorů. Díky Franku Korostenskému (a stránkám pana Kotěšovce, viz http://web.telecom.cz/vaclav.kotesovec/) jsme např. zjistili odkud pochází zatím jediná známá fotografie PKT.

Po různých informacích ze života PKT se však začne pátrat nejen v archivech, ale i ve veselské farní kronice apod.
Předem děkuji za všechny informace a podněty, které by si určitě zasloužily samostatnou webovou stránku.
Snad nám Pán Bůh dá zdraví a sílu k této činnosti... na přímluvu PKT .

Psáno na sv. Medarda, l.p. 2010


Memoriál
 P. Karla Traxlera,


III. ročník, Veselí n. Luž.

Konečné pořadí
Poř.
JménoRtgFEDKlubBodyBH.
1
Koper Štefan2034CZEŠK Kostelec n.Čern.lesy619½​
2FMPapáček Štěpán2225CZESK LISA, o.s.5½​25
3
Hába Zdeněk2205CZEŠK Gordic Jihlava5½​21
4FMRůžička Petr2242CZETŽ Třinec5½​20½​
5
Bartoš Alois2049CZESokol Tábor520
6
Krbúšik Marián1959CZESokol Tábor519
7
Korostenski František2133CZETJ Sokol Chvalšiny4½​25
8
Pavlíček Petr2042CZESK Loko Praha4½​22
9
Fiala Jan2113CZEŠK Veselí n.L.4½​20
10
Maříková Jana1933CZEŠK Veselí n.L.4½​17
11
Innemann František1878CZETJ Spartak Vlašim4½​17
12
Bouček Vlastimil2014CZEŠK Kostelec n.Čern.lesy421
13
Feierfeil Jiří1921CZETJ Jawa Brodce420
14
Forman Miroslav1877CZEŠK Kostelec n.Čern.lesy418½​
15
Procházka Pavel1742CZESokol Tábor417
16
Šlajs Pavel1569CZEŠO TJ Tatran Prachatice3½​18½​
17
Gutwirth Jan1716CZEŠK Veselí n.L.3½​18
18
Říčař František1709CZETJ Sokol Chvalšiny3½​18
19
Vlach Martin1940CZETJ ČZ Strakonice3½​16
20
Švejnoha Miroslav1826CZETJ ČZ Strakonice3½​16
21
Šlajs Vlastimil1959CZETJ Spartak Soběslav3½​15½​
22
Havrlík Pavel1905CZESK Žamberk321
23
Laštovička Jan1512CZETJ Sokol Chvalšiny318
24
Brych Jiří1849CZEŠO TJ Tatran Prachatice317½​
25
Hochmann Vladimír1780CZEŠK Veselí n.L.317
26
Šourek Vladimír1660CZETJ Spartak Soběslav316
27
Severa Jiří1572CZESokol Tábor315
28
Otradovec Luboš1768CZESokol Tábor315
29
Tichý Tomáš1250CZE
314½​
30
Rosocha Martin1000CZEŠK Veselí n.L.2½​17½​
31
Potůček Milan1418CZETcJ Sokol Benešov2½​14½​
32
Bechyně Jaroslav2051CZESK Loko Praha2½​14
33
Hájek Bohumír1478CZETJ ČZ Strakonice2½​13
34
Lang Tomáš1000CZE
214
35
Novák Rudolf1635CZETJ Silon Sezimovo Ústí211½​
36
Kozel Petr1000CZE
211½​
37
Papáček Aleš Manuel1100CZESK LISA, o.s.112